Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Snowden chciałby wrócić do USA

0
Podziel się:

- Jestem patriotą i chciałbym wrócić do domu - powiedział.

Snowden chciałby wrócić do USA
(youtube.com)

- _ Jestem patriotą i chciałbym wrócić do domu _ - powiedział Edward Snowden, były analityk amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), chce wrócić do USA w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC.

Były analityk NSA podkreślił jednocześnie, że jeśli będzie to konieczne, złoży wniosek o przedłużenie wygasającej 1 sierpnia rosyjskiej wizy.

30-letni Snowden, który korzysta teraz z czasowego azylu politycznego w Rosji, powiedział, że był szkolony na szpiega i przez wiele lat pracował pod przykryciem za granicą dla NSA i CIA. Zaprzeczył, że był jedynie analitykiem niskiego szczebla.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zaapelował w środę do Snowdena, by wrócił do USA i stanął przed wymiarem sprawiedliwości. Zarzucił byłemu współpracownikowi NSA, że zdradził swój kraj i złamał przysięgę, którą złożył na początku swej pracy w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Zdaniem Kerry'ego, Snowden działał na szkodę USA. - _ Ujawnił terrorystom, co mają robić, by uniknąć zdemaskowania _ - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Edward Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o tym, że NSA zbiera na masową skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Na liście podsłuchiwanych miała być m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ujawnienie tych rewelacji doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich.

Były analityk NSA jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Na początku tego roku prezydent Barack Obama przedstawił zmiany w programach inwigilacji prowadzonej przez wywiad amerykański. Zadeklarował m.in., że USA nie będą szpiegowały rządzących z najbardziej zaprzyjaźnionych i najbliższych sojuszniczych państw.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie szpiegowali przywódców G8 Władze Kanady zezwoliły amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na prowadzenie operacji szpiegowskich podczas szczytów G8 i G20, które odbyły się w Toronto.
Na konflikcie zyskuje Putin. Niemcy podzielone Spór o azyl dla Edwarda Snowdena naraził na szwank stosunki Niemiec z USA.
Obama rozmawia z Hollandem o szpiegowaniu Dziennik _ Le Monde _ na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów.
Agencje negocjują, co ze Snowdenem Rosyjskie i amerykańskie służby specjalne prowadzą rozmowy na temat Edwarda Snowdena - poinformował rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)