Znaczne opady śniegu powinny skłonić właścicieli posesji do zainteresowania się śniegiem zalegającym na chodnikach położonych przy należących do nich nieruchomościach.
Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (tekst jednolity Dz. U. nr 236 poz. 2008 z z 2005 r. z późn. zm.) do obowiązków właściciela nieruchomości należy m.in. uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Przez chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Właściciel jest zwolniony z tego obowiązku wyłącznie w sytuacji gdy na chodniku takim wyznaczone jest płatne miejsce do postoju lub parkowania pojazdów samochodowych. W tym zakresie obowiązek ten obciąża zarządcę drogi (art. 5 ust. 4 pkt 3 ustawy).
Przepis ten był przedmiotem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Rzecznik Praw Obywatelski zakwestionował zasadę ponoszenia odpowiedzialności i koszów sprzątania chodnika, który nie jest ani własnością osoby, której posesja do niego przylega, przy równoczesnym zwolnieniu z tego obowiązku gminy, co prowadziłoby do naruszenia zasady równości wobec prawa. Jednak wyrokiem z 5 listopada 1997 r. Trybunał K onstytucyjny stwierdził zgodność przepisów z konstytucją.
Warto też pamiętać, że w przypadku nieodśnieżenia chodnika właściciel nieruchomości może ponieść konsekwencje określone w art. 101 kodeksu wykroczeń, a także - w przypadku np. poślizgnięcia się przechodnia - mozę powstać obowiązek odszkodowawczy.