Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Smoleńsk, awantury i alkohol. Posłowie podsumowują kadencję

0
Podziel się:

Katastrofa smoleńska, komisje śledcze i ....wyskoki pod wpływem. Sejm kończy setne, ostatnie posiedzenie.

Smoleńsk, awantury i alkohol. Posłowie podsumowują kadencję
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESNGGSZ

Posłowie wszystkich ugrupowań zgodnie przyznają, że kończąca się 6. kadencja Sejmu będzie im się kojarzyła przede wszystkim z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 15 posłów i trzech senatorów. Konsekwencją były ślubowania nowych posłów, którzy zastąpili tragicznie zmarłych parlamentarzystów, a także wybory prezydenckie.

Zdarzały się jednak również chwile, które dostarczały zarówno politykom, jak i obserwatorom sceny politycznej dużo powodów do śmiechu. Tu przodowały komisje śledcze: tak zwana naciskowa i hazardowa. W tej pierwszej niekwestionowanym bohaterem był poseł Robert Węgrzyn. Proponował on między innymi posłance PiS Marzenie Wróbel, by _ odstresowała się tańcem na rurze _. Niewybredny komentarz do projektu ustawy o związkach partnerskich zakończył jego karierę w PO. Poseł powiedział wtedy: _ Z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami... to chętnie bym popatrzył _.

Obserwatorom obrad komisji hazardowej sporo atrakcji dostarczał Franciszek Stefaniuk z PSL. Polityk zadawał często zaskakujące pytania. Pytał świadków między innymi o to, czy grają w golfa. Kiedy komisja ciągnęła się do późnego wieczora, polityk ludowców nie ukrywał zmęczenia i szczerze przyznawał, że musi opuścić posiedzenie, bo jest zbyt śpiący.

bESNGGTb

Przewodniczący komisji często przed ważnym głosowaniem musiał _ dobijać się _ telefonicznie do Stefaniuka i wyrywać go z łóżka. Na początku kadencji zasłynęła Elżbieta Kruk. Posłanka PiS została przyłapana przez dziennikarzy w restauracji sejmowej, gdy była pod wpływem alkoholu. Do slangu sejmowego weszły wypowiedziane przez nią wówczas słowa: _ Ja potrafię pracować dobrze. Potrafię coś tam, coś tam... _.

Pod koniec ubiegłego roku podczas wieczornych głosowań w Sejmie dziwnie zachowywał się także Ludwik Dorn. Rozmowa z dziennikarzami sprawiała mu dużą trudność. Były marszałek Sejmu w ostatnim rzędzie podczas głosowań był wyraźnie znudzony, drzemał i podpierał głowę rękami. Zachowywał się agresywnie wobec dziennikarzy i twierdził, że są _ nałaźliwi _.

Dorn igdy nie przyznał się, że nadużył alkoholu. Tłumaczył, że jego trudności z mówieniem są związane z jego skłonnością do _ ykania _. Alkoholowe wybryki posłów tak tłumaczy jeden z najbardziej doświadczonych polityków - szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisław Żelichowski.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA ŻELICHOWSKIEGO:

Posłowie czasem też skarżą - jeden na drugiego. Obrażają się na siebie za słowa, które padają w mediach lub podczas debat. Takimi sprawami zajmuje się komisja etyki poselskiej. Najwyższą karą, jakiej może udzielić komisja, jest nagana. W tej kadencji były tylko dwie. Komisja rozpatrzyła ponad 300 wniosków o ukaranie za nieetyczne zachowanie. Jedną z najdłużej rozpatrywanych spraw i do dziś nie zakończoną jest sprawa posłów potocznie już zwanych _ meleksami _. Chodzi o posłów PiS Karola Karskiego i Łukasza Zbonikowskiego, którzy urządzili sobie przejażdżkę golfowym melexem w hotelu na Cyprze.

bESNGGTh

Wiceszef klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marek Wikiński uważa, że mijająca kadencja zawsze będzie kojarzyła się z samolotem, który rozbił się pod Smoleńskiem. Były też i zabawne chwile - przypomina polityk.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

Żadnych pozytywnych skojarzeń z mijająca kadencją nie ma prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Dziś Sejm zakończy setne, ostatnie w tej kadencji posiedzenie. Kolejne - już w nowym składzie, odbędzie się październiku. Jak mijającą kadencję ocenią wyborcy, okaże się 9 października.

bESNGGTi
O Sejmie mijającej kadencji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t86743.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rozliczamy;sejm;rekordzista;wydawal;na;telefony;ponad;2;2;tys;zl;miesiecznie;zobacz;kto,4,0,908804.html) Rozliczamy Sejm. Rekordzista wydawał na telefony ponad 2,2 tys. zł miesięcznie. Zobacz kto Money.pl podliczył wydatki parlamentarzystów w VI kadencji. Oprócz diet _ wybrańcy narodu _ kosztowali państwo ponad 183,5 mln zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t140443.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ranking;najbogatszych;poslow;rekordzista;ma;ponad;52;mln;zl,145,0,840081.html) Ranking najbogatszych posłów Sprawdź, kto ma sprzęt hi-fi za 15 tys. zł, czyim majątkiem jest rodzinny grobowiec za 20 tys. zł i dlaczego premier trafił na listę zadłużonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t90204.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ranking;poslow;kim;sa;najlepsi;i;najgorsi;parlamentarzysci;tej;kadencji,40,0,879912.html) Gafy, klęski i brak honoru. Oto najgorsi posłowie Jeden z tygodników wytypował najlepszych i najgorszych - jego zdaniem - polityków mijającej kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t20784.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/posel;pracus;posel;wagarowicz;i;posel;len,88,0,740696.html) Poseł pracuś, poseł wagarowicz i poseł leń Janusz Palikot był jednym z najczęściej opuszczających sejmowe posiedzenia.
bESNGGTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)