Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Smog w Chinach. Sąd przyzna rekompensaty?

0
Podziel się:

Mieszkaniec miasta Shijiazhuang w północnych Chinach złożył w sądzie pozew przeciwko państwu, domagając się skutecznej ochrony obywateli przed szkodliwym dla zdrowia smogiem.

Smog w Chinach. Sąd przyzna rekompensaty?
(PAP/EPA)

Mieszkaniec miasta Shijiazhuang w północnych Chinach złożył w sądzie pozew przeciwko państwu, domagając się skutecznej ochrony obywateli przed szkodliwym dla zdrowia smogiem oraz wypłacenia im rekompensaty za poniesione z jego powodu koszty.

Li Guixin domaga się, by miejski urząd ochrony środowiska _ w ramach obowiązującego prawa wykonywał swoje obowiązki w celu kontrolowania poziomu zanieczyszczenia powietrza _. Chce też, by rządowa agencja wypłaciła rekompensaty za koszty, jakie musieli ponieść obywatele, by bronić się przed szkodliwym smogiem - poinformował we wtorek dziennik _ Yanzhao Metropolis Daily _.

Cytowany przez gazetę Li wymienia, że za własne pieniądze musiał kupić maseczki na twarz, aparaturę do oczyszczania powietrza i bieżnię, by móc zażywać ruchu we własnym domu w grudniu 2013 roku, gdy na zewnątrz zanieczyszczenie powietrza było szczególnie duże.

_ Oprócz szkód na zdrowiu ponieśliśmy również straty finansowe. Powinien je wziąć na siebie rząd oraz urzędy odpowiedzialne za ochronę środowiska, bo to do rządu trafiają podatki od przedsiębiorstw _ - podkreślił.

Shijiazhuang to stolica prowincji Hebei, gdzie znajdują się jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast w Chinach. Od początku 2013 roku stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu w tym mieście regularnie wykracza poza skalę pomiarów.

W ostatnich dniach północne Chiny cierpią z powodu najgorszego od miesięcy zanieczyszczenia powietrza. W Pekinie, gdzie cuchnący smog unosi się w powietrzu od ponad tygodnia, władze miejskie podniosły alert do drugiego poziomu zagrożenia.

Mimo licznych regulacji, zarządzeń i wielokrotnie zapowiadanych przez rząd działań na rzecz ochrony środowiska sytuacja wydaje się tylko pogarszać - zauważa agencja Reutera.

W ubiegłym roku rząd Chin zapowiedział, że zakaże w prowincji Hebei rozwijania szkodliwych dla środowiska projektów, zamknie przestarzałe cementownie i huty stali, a także ograniczy zużycie węgla. Oficjalne dane sugerują, że zmiany już się rozpoczęły.

Czytaj więcej w Money.pl
Smog sparaliżował 10-milionowe miasto Zanieczyszczenie powietrza zaczyna dokuczać także na wyspie Hainan, która do tej pory uważana była za ekologiczny raj.
W tym mieście lepiej teraz nie oddychać W pierwszej połowie tego roku powietrzem mieszczącym się w standardach bezpieczeństwa można było oddychać w Pekinie średnio przez trzy dni w tygodniu.
Filipiny się zbroją. Zakupią myśliwce Filipiny kupią 12 południowokoreańskich myśliwców FA-50 za 18,9 mld peso (422 mln dolarów) - poinformował dziś przedstawiciel resortu obrony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)