Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierci Borysa Bieriezowskiego. Zabili go, czy to tylko mistyfikacja?

0
Podziel się:

Uważano go pod koniec lat 90. za szarą eminencję w ekipie ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Śmierci Borysa Bieriezowskiego. Zabili go, czy to tylko mistyfikacja?
(PAP/EPA PHOTO EPA/SERGEY CHIRIKOV/sc-cl)

Rosyjska prasa przytacza liczne hipotezy na temat śmierci w Wielkiej Brytanii skonfliktowanego z Kremlem biznesmena Borysa Bieriezowskiego, włącznie z zamordowaniem go przez brytyjski kontrwywiad MI5, czy upozorowaniem śmierci.

_ Bieriezowski uczynił tajemnicę nawet ze swej śmierci _ - tytułuje na pierwszej stronie bulwarowy dziennik _ Komsomolskaja Prawda _, czyniąc aluzję do aury tajemniczości jaka otaczała tego miliardera, uważanego pod koniec lat 90. za szarą eminencję w ekipie ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Przebywający od wielu lat na emigracji i skonfliktowany z prezydentem Władimirem Putinem biznesmen został w sobotę znaleziony martwy w domu w Ascot, 40 km na zachód od Londynu. Policja brytyjska poinformowała, że traktuje _ zgon jako niewyjaśniony _.

Pierwszy Kanał rosyjskiej telewizji państwowej cytuje wypowiedź Andrieja Ługowoja, którego Brytyjczycy oskarżają o udział w zabójstwie zbiegłego na Zachód byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki; zmarł on przed kilkoma laty w Londynie otruty radioaktywnym polonem.

_ Kiedy ludzie tacy jak Bieriezowski są mordowani, trzeba zrozumieć, że zawsze jest powód. Robienie hałasu i oskarżanie Rosji jest śmieszne. (Moskwa) nie ma z tego (śmierci biznesmena) politycznych korzyści _ - powiedział Ługowoj, na którego ekstradycję do Wielkiej Brytanii nie zgodziły się władze rosyjskie. Obecnie jest on deputowanym do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu.

Inny deputowany, lider populistycznej i nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski sugeruje na łamach dziennika _ Izwiestija _, że Bieriezowski nie został zamordowany przez rosyjskie służby specjalne, lecz brytyjski kontrwywiad MI5.

Jak wskazał polityk, Bieriezowski, którego Żyrinowski spotkał w styczniu podczas wakacji w Izraelu, chciał wrócić do Rosji i naprawić stosunki z władzami. Wersja ta - jak pisze AFP - była już wysuwana przez Kreml, lecz spore wątpliwości do niej miały osoby z otoczenia Bieriezowskiego.

Z kolei Wiaczesław Nikonow, który w Dumie pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, zasugerował w telewizji, że być może Bieriezowski wciąż żyje.

_ Bieriezowski to diaboliczny umysł. Było już tyle kombinowania i mistyfikacji, że nie mogę sobie wyobrazić, iż ten człowiek mógł tak po prostu umrzeć. Dlatego, dopóki nie będzie twardych dowodów, że nie żyje, będę miał wątpliwości _ - powiedział Nikonow, prywatnie wnuk stalinowskiego ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Borys Bieriezowski nie żyje Potwierdzają się doniesienia o śmierci rosyjskiego oligarchy. Niektóre z nich wskazują na samobójstwo.
Mundurowi nie potrafią wyjaśnić tej sprawy Brytyjska prasa donosi dziś obszernie o okolicznościach śmierci rosyjskiego potentata i opozycjonisty, Borisa Bierezowskiego, cytując jego przyjaciół.
Policja zakończyła przeszukiwanie domu Bierezowskiego Przez ostatnie kilkanaście godzin Scotland Yard sprawdzał, co mogło być przyczyną śmierci rosyjskiego oligarchy.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)