Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć Osamy bin Ladena. Minęły już dwa lata

0
Podziel się:

Po wielu miesiącach narad, planowań i ćwiczeń, nocą z 1 na 2 maja 2011 roku komandosi Navy Seals wylecieli dwoma śmigłowcami z bazy w afgańskim Dżalalabadzie do pobliskiego Abbottabadu w Pakistanie, gdzie miał ukrywać się bin Laden.

Śmierć Osamy bin Ladena. Minęły już dwa lata
(Hamid Mir/cc/SWikipedia)

_ Geronimo Killed In Action _ - te słowa równo dwa lata temu usłyszeli najważniejsi amerykańscy politycy w Białym Domu. 2 maja 2011 roku amerykańscy komandosi Navy Seals zabili w Pakistanie Osamę bin Ladena. Brawurowa akcja oddziałów specjalnych zakończyła 10-letnie polowanie na lidera al-Kaidy i głównego sprawcę zamachów z 11 września w Stanach Zjednoczonych.

Operacja _ Włócznia Neptuna _ uznawana jest za jedną z najsprawniejszych w historii służb specjalnych na świecie. Po wielu miesiącach narad, planowań i ćwiczeń, nocą z 1 na 2 maja 2011 roku komandosi Navy Seals wylecieli dwoma śmigłowcami z bazy w afgańskim Dżalalabadzie do pobliskiego Abbottabadu w Pakistanie, gdzie miał ukrywać się bin Laden.

Po 1. w nocy polskiego czasu amerykański prezydent oraz jego doradcy zgromadzeni w Białym Domu dzięki przekazowi satelitarnemu usłyszeli od dowódcy akcji, że Osama bin Laden nie żyje. Kilka godzin później Barack Obama ogłosił to światu.
Cała operacja trwała zaledwie 38 minut. Komandosom udało się sprawnie odlecieć, mimo że jeden ze śmigłowców uległ katastrofie i trzeba był wysadzić go w powietrze. Ciało bin Ladena po zgodnych z islamem obrzędach wrzucono do morza. Akcja w Abbottabadzie spowodowała jednak potężny kryzys w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi, a Pakistanem, który nie wiedział o operacji. Waszyngton nie ujawnił Islamabadowi planów, bo obawiano się przecieku.

Po zabiciu Osamy bin Ladena szefem al-Kaidy został dotychczasowy zastępca Saudyjczyka, Aiman al-Zawahiri. Od tego czasu jednak organizacja wyraźnie osłabła i przeniosła część swoich operacji w inne regiony, m.in. do środkowej Afryki.

Czytaj więcej w Money.pl
Bin Laden usunięty ze specjalnej listy ONZ Komisja Rady Bezpieczeństwa wykreśliła byłego przywódcę Al-Kaidy, z listy osób objętych sankcjami. Wciąż jednak w mocy pozostają restrykcje dotyczące środków finansowych islamskiego ekstremisty.
Zabili tam bin Ladena, teraz powstaje lunapark W pakistańskim Abbotabadzie, gdzie w maju 2011 r. amerykańscy komandosi zastrzelili szefa Al-Kaidy Osamę bin Ladena, powstanie park rozrywki m.in. z polem do minigolfa, zoo i klubem paralotniarstwa - ogłosiły w poniedziałek lokalne władze.
Zięć bin Ladena zatrzymany, ale jest problem Turecki wywiad zatrzymał w Ankarze zięcia Osamy bin Ladena - napisała gazeta "Milliyet", dodając, że było to możliwe dzięki informacjom przekazanym przez Amerykanów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)