Notowania

sąd
04.06.2014 12:24

Śmierć nastolatki w jaskini. Prokuratura zamierza powołać biegłego

Ekspert ma wypowiedzieć się na temat organizacji wyprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

W śledztwie w sprawie śmierci 16-latki w jaskini Studnisko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej będzie prawdopodobnie konieczna opinia biegłego, specjalisty z zakresu ratownictwa górskiego - podała prowadząca to postępowanie częstochowska prokuratura.

Ekspert ma wypowiedzieć się na temat organizacji wyprawy.

16-latka zginęła w poniedziałek późnym wieczorem w jaskini Studnisko, na terenie rezerwatu Sokole Góry. Została przygnieciona oberwanym fragmentem skały. Dziewczyna przyjechała na Jurę w poniedziałek wraz z ok. 40-osobową grupą z woj. kujawsko-pomorskiego. Do jaskini weszła w grupie siedmiorga gimnazjalistów i trzech instruktorów.

Śledztwo w sprawie wypadku rozpoczęło się we wtorek, prowadzi je częstochowska prokuratura rejonowa. Jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Jak powiedział w środę PAP rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej Tomasz Ozimek, w postępowaniu zabezpieczono dokumentację wycieczki i dokumentację uprawnień instruktorów. Instruktorzy, nauczyciele i uczniowie byli pierwszymi przesłuchanymi świadkami.

Jak informował po wypadku naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR Adam van der Coghen, zgodnie z decyzją wojewody śląskiego z 7 września 2007 r., do jaskini Studnisko można wchodzić tylko w terminie od 1 września do 15 listopada. Jest to związane z istnieniem w tej jaskini letniej kolonii rozrodczej nietoperzy.

"Będziemy sprawdzać, czy do jaskini można było wejść, a jeżeli nie - to czy jedynym powodem jej zamknięcia jest ochrona zwierząt, czy też chodzi również o względy bezpieczeństwa" - wyjaśnił prok. Ozimek.

Ratownicy górscy i prowadzący śledztwo zwracali też uwagę, że penetracja jaskini Studnisko nie należy do łatwych - jaskinia jest głęboka, zaczyna się 40-metrowym pionowym zjazdem na linie. Na dole można wypiąć sprzęt i dalej już tylko czołgać się w głąb jaskini na głębokość ok. 75 metrów.

"Po zgromadzeniu zasadniczej części materiału dowodowego najprawdopodobniej konieczne będzie zasięgnięcie opinii biegłego. Chodzi o to, by wypowiedział się on na temat organizacji takiej wyprawy w nocy, podczas padającego deszczu i z udziałem dzieci, które nie miały doświadczenia w penetracji jaskiń" - powiedział prok. Ozimek.

Biegły oceni też, czy wyprawa była pod względem technicznym prowadzona zgodnie ze sztuką penetracji jaskiń oraz wypowie się na temat używanego przez uczestników wycieczki sprzętu. Według wstępnych informacji, instruktorzy i ich podopieczni byli prawidłowo wyposażeni.

Do tragicznego wypadku doszło na głębokości ok. 55 metrów. Oderwana skała wapienna, która przygniotła nastolatkę ważyła około pół tony. Dziewczyna zginęła na miejscu. Sześcioro dzieci również zostało przewiezionych do szpitala z ogólnymi potłuczeniami, jedna dziewczynka doznała wstrząśnienia mózgu. Byli też wyziębieni i w szoku. Całej grupie zapewniono pomoc psychologiczną.

Jaskinia Studnisko należy do najgłębszych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dochodziło już w niej do groźnych wypadków. To również kolejny w ostatnich tygodniach śmiertelny wypadek na Jurze. Pod koniec kwietnia zginął 30-letni grotołaz z Łodzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Chciał zabić pracownika, stanie przed sądem Oskarżeni to 29-letni Szymon F. - właściciel firmy, w której pracował pokrzywdzony Dominik B. oraz 21-letni Mateusz R. Grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat.
Sławomirowi Nowakowi grożą trzy lata więzienia Polityk nie wykazał zegarka renomowanej firmy, o wartości minimum 17 tysięcy złotych. - _ Jestem niewinny _ - przekonuje.
Laureat Oscara sądzi się z ministrem kultury Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces byłego dyrektora artystycznego CeTA Zbigniewa Rybczyńskiego i ministra Bogdana Zdrojewskiego. Chodzi o nieprawidłowości finansowych w centrum.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz