Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śmierć generała Petelickiego. Jutro śledztwo

0
Podziel się:

Według wstępnych ustaleń prokuratury i policji generał zginął w wyniku rany postrzałowej głowy.

Śmierć generała Petelickiego. Jutro śledztwo
(Wlodarski/REPORTER)

Jutro ma zostać formalnie wszczęte śledztwo ws. śmierci twórcy i pierwszego dowódcy GROM-u Sławomira Petelickiego. Według wstępnych ustaleń prokuratury i policji generał zginął w wyniku rany postrzałowej głowy.

_ - Śledztwo w tej sprawie wszczęte zostanie formalnie jutro _ - powiedziała PAP w niedzielę po południu prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z warszawskiej prokuratury okręgowej. Jak wyjaśniła prokuratura będzie nadzorować śledztwo prowadzone przez policjantów z KSP.

Dodała również, że w poniedziałek zapadnie prawdopodobnie decyzja o sekcji zwłok. _ - Całą noc trwały czynności na miejscu zdarzenia. Ciało pana generała zostało już przewiezione do zakładu medycyny sądowej _ - powiedziała Calów-Jaszewska.

Z wstępnych ustaleń - na podstawie m.in. oględzin zwłok - wynika, że Petelicki zginął z powodu rany postrzałowej głowy. _ - Śmierć mogła nastąpić po godzinie 16; policja została poinformowana o znalezieniu ciała ok. godziny 18 _ - zaznaczyła prokurator.

Petelicki został znaleziony w sobotę przez żonę w garażu wielorodzinnego budynku, w którym mieszkał, na warszawskim Mokotowie. Znaleziono przy nim broń, z której padł strzał. Jak podkreślali od początku informatorzy PAP, najbardziej prawdopodobną wersją śmierci generała jest samobójstwo.

_ - W tej chwili za wcześnie, by o tym mówić. Będziemy badać wszystkie okoliczności tej tragedii _ - dodała Calów-Jaszewska.

Petelicki był generałem brygady w stanie spoczynku; oficerem wywiadu w PRL, potem założycielem i pierwszym dowódcą jednostki GROM.

Petelicki we wrześniu skończyłby 66 lat; w 1969 r. został oficerem wywiadu MSW. Od 1973 do 1978 r. był attache kulturalnym, naukowym i prasowym w Nowym Jorku, a od 1975 r. - wicekonsulem ds. Polonii. Od 1978 do 1983 r. pracował w centrali wywiadu. Pracował w polskiej ambasadzie w Sztokholmie, w latach 1987-1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, a od 1988 do 1989 r. - doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek.

Był twórcą i pierwszym dowódcą (do 1995 r.) sformowanej w 1990 r. słynnej jednostki antyterrorystycznej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Żołnierze formacji zasłynęli operacjami m.in. na Bałkanach i w Iraku. Znane są osiągnięcia GROM m.in. z operacji _ Uphold Democracy _ na Haiti czy _ Little Flower _ w Sławonii.

W maju 1996 r. Petelicki został pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Basenu Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM w grudniu 1997 r. Został odwołany we wrześniu 1999 r., po konflikcie ówczesnym ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim.

Po odwołaniu Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem. Był współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM.

Czytaj więcej o GROM-ie
Likwidowali ludzi, teraz jadą do nas na Euro Szturmowali kryjówki terrorystów. Mistrzostwa Europy to dla nich niewielka różnica.
Śledztwo w sprawie GROM. Po donosie CBA Prokuratura sprawdza m.in. czy doszło do niedopełnienia obowiązków przy zakupie 58 samochodów terenowych.
Brawurowa akcja GROM. Uratowali go w ostatniej chwili Polscy komandosi uwolnili z rąk afgańskich talibów, porwanego mężczyznę.
Komandosi mogli robić lewe interesy Szef CBA zawiadomił Naczelną Prokuraturę Wojskową o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargach na sprzęt.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)