Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zabójstwo dzieci
23.10.2012 07:25

Śmierć dzieci w Pucku. Rzecznik chce zmiany prawa

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by organy ścigania mały obowiązek przekazywania do jego urzędu informacji o nagłych zgonach oraz ciężkich pobiciach dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by organy ścigania mały obowiązek przekazywania do jego urzędu informacji o nagłych zgonach oraz ciężkich pobiciach dzieci przebywających w instytucjonalnych oraz rodzinnych formach opieki zastępczej.

Michalak wystąpił w związku z tym do przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sławomira Piechoty (PO) z propozycją znowelizowania ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka.

Jak wyjaśnił Michalak, chodzi o to, by miał informacje o wszystkich takich sytuacjach, dowiadywał się o nich jak najszybciej, a nie dopiero wtedy, gdy taki przypadek nagłośnią media. Dodał, że ma to związek ze śmiercią rodzeństwa w rodzinie zastępczej w Pucku. Jego zdaniem, gdyby został poinformowany o śmierci pierwszego dziecka, być może nie doszłoby do kolejnej tragedii, ponieważ już wtedy można by było przyjrzeć się tej sprawie.

Michalak dodał, że podobny mechanizm stosowany jest w przypadku zakładów karnych, które mają obowiązek informowania o zgonach Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodał, że propozycja nałożenia na organy ścigania takiego obowiązku w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej została wypracowania podczas jego spotkania z RPO Ireną Lipowicz i jest to wspólna rekomendacja obojga rzeczników.

RPD zwrócił uwagę, że w _ kontekście prawidłowego funkcjonowania tego systemu kooperacji z organami ścigania _ szczególnego znaczenia nabiera właściwe przetwarzanie danych wrażliwych - zarówno o dzieciach będących ofiarami czynów zabronionych, jak i osobach podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie zmiany w ustawie o RPD uprawniającej rzecznika do przetwarzania wszelkich informacji, w tym danych osobowych niezbędnych do realizacji ustawowych zadań.

_ - Kluczowe w tych sprawach będzie bowiem uzyskanie szczegółowych informacji, w tym z zakresu danych sensytywnych, obejmujących np. dane dotyczące wcześniejszych skazań podejrzanych czy chorób oraz nałogów osób pozostających w kręgu zainteresowań _ - uważa Michalak. Przypomniał, że taka regulacja ustawowa jest warunkiem dopuszczalności gromadzenia, utrwalania i przechowywania powyższych informacji wymaganym przez ustawę o ochronie danych osobowych. Przewodniczący komisji ma 30 dni, żeby odnieść się do wystąpienia RPD.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczna śmierć dzieci. Są wyniki sekcji Rodzeństwo z Pucka zmarło na skutek obrażeń wewnętrznych. Ale nie powstały one w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Dramat dzieci z Pucka. Tym zawiniła sędzia Sędzia, która zajmowała się powierzeniem dzieci rodzinie zastępczej C., dopuściła się zaniedbań - wykazała kontrola.
Tagi: zabójstwo dzieci, dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz