Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć Ariela Szarona. Europejscy przywódcy eksponują jego zasługi

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oddała cześć Szaronowi, nazywając go izraelskim patriotą z wielkimi zasługami dla swego kraju.

Śmierć Ariela Szarona. Europejscy przywódcy eksponują jego zasługi
(HELENE C. STIKKEL/public domain/wikipedia.org)

Przywódcy państw europejskich, w tym Niemiec, Francji, W.Brytanii i Rosji, eksponują zasługi zmarłego dzisiaj Ariela Szarona, podkreślając rolę, jaką odegrał w historii Izraela. Składają też kondolencje rodzinie zmarłego i narodowi izraelskiemu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Szarona, który _ odegrał kluczową rolę w najnowszej historii Izraela _. Van Rompuy przekazał kondolencje rodzinie zmarłego, rządowi i narodowi Izraela.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oddała cześć Szaronowi, nazywając go _ izraelskim patriotą z wielkimi zasługami _ dla swego kraju. _ - Swą odważną decyzją wycofania osadników izraelskich ze Strefy Gazy uczynił historyczny krok na drodze do złagodzenia napięć z Palestyńczykami i do rozwiązania problemu bliskowschodniego _ - oświadczyła kanclerz.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Szaron _ od początku był niezmordowanym obrońcą Izraela _. Minister przekazał wyrazy współczucia i ubolewania rodzinie Szarona.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nazwał Szarona _ jedną z najbardziej znaczących postaci w historii Izraela _. _ Jako premier (Szaron) podejmował odważne i kontrowersyjne decyzje, dążąc do pokoju. Izrael stracił dzisiaj ważnego przywódcę _ - powiedział.

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił wielką rolę, jaką Szaron odegrał w historii Izraela. Wskazał, że po latach kariery wojskowej i politycznej Szaron _ zwrócił się ku dialogowi z Palestyńczykami _. Hollande przekazał wyrazy współczucia rodzinie zmarłego i narodowi Izraela.

W związku ze śmiercią Szarona prezydent Rosji Władimir Putin wystosował telegram kondolencyjny do premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Putin wysoko ocenił działalność Szarona w obronie interesów Izraela, wskazał na szacunek, jakim cieszył się on u współczesnych i jego wysoki autorytet na arenie międzynarodowej.

Putin podkreślił, że w Rosji Szaron będzie pamiętany jako konsekwentny zwolennik rozwoju izraelsko-rosyjskich stosunków przyjaźni, który wniósł wielki wkład w rozwój wzajemnie korzystnej współpracy dwustronnej.

Podobnie jak inni przywódcy Putin przekazał wyrazy współczucia rodzinie Szarona i narodowi Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Były premier Izraela wybudzi się ze śpiączki? U byłego premiera Izraela lekarze stwierdzili pewien poziom przytomności.
Rekord turystyki w Izraelu. Zarobili 11 mld USD Eksperci przypuszczają, że powodem był fakt, iż w ostatnim czasie w ziemi świętej znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa. Nie wybuchały też konflikty zbrojne.
Pogarsza się stan zdrowia Ariela Szarona Były premier Izraela w szpitalu pod Tel-Awiwem przebywa od 8 lat.
Wielka demonstracja imigrantów z Afryki Prostestują przeciwko odmowie przyznania im przez władze statusu uchodźców i przeciwko zamiarowi umieszczenia setek z nich w ośrodkach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)