Służby specjalne nadmiernie skoncentrowały się na wykonywaniu czynności śledczych, nie kładąc wystarczającego nacisku na pracę analityczną i informacyjną - uważa premier Donald Tusk - podało CIR w komunikacie po posiedzeniu kolegium ds. służb specjalnych.
Powstanie zespół roboczy, który do połowy listopada opracuje propozycje zmian organizacyjnych i prawnych dotyczącym służb specjalnych - wynika z przesłanego w środę po południu komunikatu CIR po wtorkowym posiedzeniu kolegium, któremu przewodniczył premier.
_ Premier podkreślił, że obecnie służby nadmiernie skoncentrowały się na wykonywaniu czynności śledczych, nie kładąc wystarczającego nacisku na pracę analityczną i informacyjną. Konieczne jest wzmocnienie funkcji pozyskiwania informacji wyprzedzających, które umożliwiłyby organom państwa podejmowanie decyzji zapobiegających negatywnym zjawiskom skutkującym poważnymi szkodami dla interesów państwa i obywateli _ - podało CIR, relacjonując słowa Tuska.
Kolegium zapoznało się z propozycjami zmian w służbach przygotowanymi przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego oraz propozycjami sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Premier zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie powołany przy kolegium zespół roboczy do spraw zmian organizacyjnych i legislacyjnych w systemie służb specjalnych. Zespół ma skorzystać w swoim opracowaniu z prac Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wyniki swoich prac zespół ma zaprezentować Kolegium w połowie listopada. Jeśli zostaną one zaakceptowane przez Kolegium ds. służb specjalnych, staną się podstawą do opracowania projektów ustaw.
Zespół ma się zająć problemami nadzoru nad służbami specjalnymi, koordynacją pracy służb, kontrolą ich działań - w tym wykonywanych przez nie czynności operacyjno-rozpoznawczych, podziałem zadań i kompetencji służb oraz ujednoliceniem i modernizacją pragmatyki służbowej - kompetencji, hierarchii, praw i obowiązków w służbach.
Jak podało CIR kolegium pozytywnie zaopiniowało projekty budżetów służb specjalnych na 2013 r. oraz projekt kierunków działania służb w przyszłym roku, określone dla ABW, AW, CBA przez premiera, a dla SWW i SKW przez ministra obrony.
Kolegium omawiało też problemy dotyczące zagrożenia terrorystycznego; dyskusja na temat aktualnych zagrożeń terrorystycznych i podejmowanych w tym zakresie środków bezpieczeństwa ma być kontynuowana podczas kolejnego posiedzenia.
Kolegium ds. służb specjalnych przewodniczy premier. W jego skład wchodzą też ministrowie spraw wewnętrznych, zagranicznych, obrony, finansów oraz szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach uczestniczą także szefowie służb i przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz sekretarz kolegium.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Takiego balu jeszcze nie było. Wydali miliony Kosztach balu dla pracowników służb specjalnych w stylu Jamesa Bonda - ze stołami do gry, galowym obiadem i orkiestrą wstrząsnął Szwecją. | |
"Sprawa Sawickiej polityczną prowokacją" Grzegorz Schetyna uważa, że w latach 2005-2007 rząd Jarosława Kaczyńskiego wykorzystywał służby specjalne przeciwko opozycji. | |
Wzrośnie inwigilacja? PiS żąda wyjasnień PiS złożyło wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych ws. projektu systemu INDECT. |