Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia w Bułgarii. Lekarze zaczęli protesty

0
Podziel się:

Związek lekarzy zapowiedział stopniowe rozszerzenie się protestów aż do wstrzymania pracy z wyjątkiem pomocy w pilnych wypadkach.

Służba zdrowia w Bułgarii. Lekarze zaczęli protesty
(fotostorm/iStockphoto)
bEKfHhzF

Domagają się zwiększenia budżetu na ochronę zdrowia. Ministerstwo finansów i kierownictwo Kasy Chorych, która finansuje system ochrony zdrowia, odkładają decyzję, twierdząc, że w szpitalach nie ma wystarczającej kontroli finansowej i najpierw trzeba wprowadzić regulacje w tej dziedzinie.

Według Ministerstwa Finansów Kasa Chorych świeci pustkami, gdyż płaci szpitalom za szereg usług, których w rzeczywistości nie wykonuje się. Fałszowane są m.in. dane na temat liczby przyjętych pacjentów. W ciągu ostatniego roku wzrosła ona dwukrotnie - z 1 do 2 mln.

Dzisiejszy protest lekarzy trwał 30 minut. Związek lekarzy zapowiedział stopniowe rozszerzenie się protestów aż do wstrzymania pracy z wyjątkiem pomocy w pilnych wypadkach.

bEKfHhzH

Na początku tygodnia związek lekarzy wystąpił o zwiększenie budżetu o 328 mln lewów (164 mln euro) ponad przewidziane na cały 2014 r. 2,8 mld lewów (1,4 mld euro). Dyrektorzy wielu szpitali, zwłaszcza na prowincji, podają, że placówki znajdują się _ w stanie praktycznej upadłości _, ponieważ kasa zalega z wypłaceniem należnych środków za maj i czerwiec.

Minister zdrowia Tania Andreewa-Rajnowa poinformowała, że w przyszłym tygodniu przekaże Radzie Ministrów propozycję związku lekarzy. Zwróciła się jednak o dodatkowe analizy dokonanych od początku roku wydatków.

Aktualizacja budżetu na ochronę zdrowia powinna być głosowana przez parlament, który będzie jeszcze pracował przez dwa tygodnie do rozwiązania przed październikowymi przedterminowymi wyborami.

Czytaj więcej w Money.pl
Milion par ma problemy z zajściem w ciążę Nie wszystkich stać na in vitro, mimo że sama procedura jest bezpłatna.
Bułgarzy będą mieli rząd tymczasowy Przedterminowe wybory odbędą się 5 października zgodnie z umową osiągniętą przez szefów partii.
Kto destabilizuje system bankowy Bułgarii? kampania ataków trwa od początku tygodnia. Do wybranych losowo ludzi wysyłano SMS-y i e-maile z radą, by wycofali swoje wkłady z największego bułgarskiego banku.
Cios w gospodarkę. Rosną straty po ulewach Mocno dotknięta turystyka w Bułgarii odpowiada za 10 procent PKB.
bEKfHhAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)