Notowania

służba celna
27.09.2014 16:05

Służba celna coraz bardziej skuteczna

- Mamy coraz więcej narzędzi i jesteśmy coraz skuteczniejsi - mówi Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Kotarba/East News)

Choć przemytnicy podejmują się coraz bardziej wyszukanych prób wwozu nielegalnych przedmiotów, mają coraz mniejsze szanse na powodzenie.

Służba Celna ma coraz więcej narzędzi i jest coraz skuteczniejsza w tropieniu przemytów - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

_ - Metody przemytu nie zmieniają się od wielu lat. Trudno wymyślić jakieś nowe sposoby na to, żeby ukryć towar, zwłaszcza, że mamy do czynienia z tymi samymi środkami przewozowym _i - mówi Marcin Czajka.

Dodaje, że służba celna jest natomiast coraz lepiej przygotowana. Granice zostały doposażone, a na każdym towarowym przejściu granicznym są duże skanery do prześwietlania pojazdów ciężarowych.

_ - Dysponujemy też drobnymi skanerami do prześwietlania np. bagażu na przejściach osobowych, ale też wideoendoskopami, wykrywaczami przemytu. Także granica jest zabezpieczona w taki sposób, że trudno, żeby coś się przemknęło _ - przekonuje.

Marcin Czajka zauważa, że coraz częściej celnicy mają do czynienia z nieświadomymi turystami, którzy zostają zatrzymani podczas prób wwozu pamiątek pochodzących z nielegalnych źródeł. Dlatego przestrzega przed egzotycznymi zakupami na wakacjach.

_ - Przede wszystkim uważajmy na koralowce, bo to jest taka pamiątka z wakacji, która jest najczęściej chyba przywożona przez podróżnych i łatwo ją zdobyć gdzieś tam na targach w tych krajach, w których przebywamy nad morzem. Pamiętajmy też, żeby nie kupować na przykład wyrobów skórzanych - torebek, kurtek, butów wykonanych głównie ze skór węży, krokodyli _ - radzi.

Celnicy z Białej Podlaskiej posiadają wystawę nielegalnych produktów przechwyconych podczas kontroli granicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przechwycili 36 milionów towarów z przemytu Wartość skonfiskowanych przedmiotów na unijnych granicach stanowi ponad 760 mln euro.
To rekordowy przemyt papierosów W pociągu celnicy znaleźli 60 i pół tysiąca paczek papierosów o wartości ponad 700 tysięcy złotych.
Jechał autokarem. W walizce miał milion euro Aż 999 900 euro w gotówce znaleźli francuscy celnicy z Alzacji. Ich właściciel jechał autokarem z Hiszpanii do Polski.
Tagi: służba celna, celnicy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz