Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia w Polsce. Negocjacje z lekarzami trwają

0
Podziel się:

Porozumienie Zielonogórskie postawiło warunki, których resort przyjąć nie może - powiedział minister zdrowia Batłomiej Arłukowicz

Służba zdrowia w Polsce. Negocjacje z lekarzami trwają
(PAP/Marcin Obara)
bEJbmfxh

Dzisiejsze rozmowy resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że od 2 stycznia zamkniętych może być około 40 procent gabinetów POZ w całej Polsce.

[Aktualizacja godzina 20:39]

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zarzucił PZ _ próbę szantażu _ innych lekarzy oraz pacjentów. W tym roku kolejnych negocjacji MZ z lekarzami już nie będzie.

bEJbmfxj

Po zakończeniu poniedziałkowego spotkania z lekarzami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że działacze Porozumienia Zielonogórskiego zgłosili w poniedziałek kolejne żądania, w tym zwiększenia finansowania podstawowej opieki zdrowotnej o 2 mld zł.

Zaznaczył, że dziwi to o tyle, że jeszcze 17 grudnia PZ zgadzało się na kwotę 1,1 mld zł, którą proponuje resort zdrowia.

Inne żądania, to - jak mówił Arłukowicz - wnoszenie przez pacjentów opłaty za _ przekroczenie progu przychodni _, możliwość zamknięcia przychodni na 20 dni roboczych w roku, skrócenie czasu pracy przychodni w każdą drugą środę miesiąca do godziny 14 oraz zrezygnowanie ze szkoleń z zakresu onkologii dla lekarzy rodzinnych i zniesienie kontroli jakości świadczonych usług.

_ Nie mogę dopuścić do takiej sytuacji, by spełniając oczekiwania małej grupy związkowej, zaryzykować bezpieczeństwo pacjentów _ - podkreślił Arłukowicz.

bEJbmfxp

Zaznaczył, że 60 proc. przychodni POZ, w których pracuje 68 proc. lekarzy, ma już podpisane kontrakty na 2015 r.

Dodał, że w związku z tą sytuacją zostanie wprowadzony plan B. Zakłada on, że pacjentów z powiatów, w których po nowym roku nieczynne będą przychodnie POZ, przyjmować będą izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. NFZ zapłaci za taką wizytę 45 zł. Pacjentów POZ ma przyjmować także nocna i świąteczna pomoc lekarska.

Arłukowicz podkreślił, że w toku dotychczasowych negocjacji MZ poczyniło bardzo wiele ustępstw, m.in. znacznie - do sześciu pozycji - skrócona została lista badań, które dodatkowo w 2015 r. maja wykonywać lekarze POZ.

_ Mamy dziś do czynienia z sytuacją taką, że niewielka grupa działaczy Porozumienia Zielonogórskiego właściwie próbuje szantażować i grać bezpieczeństwem pacjentów, ale też pozostałych lekarzy _ - powiedział.

bEJbmfxq

Ocenił, że dziś lekarze zrzeszeni w PZ muszą samodzielnie podjąć decyzję, czy chcą, by ich przychodnie od nowego roku były otwarte, czy też nie. Podkreślił, że ci, którzy się na to nie zdecydują, nie mogą liczyć na jakiekolwiek finansowanie ze strony NFZ.

Jeszcze przed briefingiem Arłukowicza prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział, że od 2 stycznia gabinety lekarzy POZ nie będą otwarte z powodu braku porozumienia z MZ.

Dodał, że według szacunków PZ zamkniętych będzie ponad 40 proc. gabinetów POZ w Polsce. Liczba ta może jednak zwiększyć się do ok. 50 proc., bo poparcie dla postulatów zgłaszanych przez PZ zgłaszają inni świadczeniodawcy.

Krajewski zaznaczył, że kolejnych negocjacji w tym toku nie będzie. _ Wszystko, co było do powiedzenia, już na poprzednich ośmiu spotkaniach, powtórzyliśmy jeszcze raz, i to kilkukrotnie _ - powiedział.

bEJbmfxr

Od nowego roku resort zdrowia chce zredukować liczbę wskaźników korygujących stawkę kapitacyjną (czyli kwotę, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką). Jednocześnie wzrosnąć ma stawka podstawowa (z 96 zł do 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca 140,04 zł (jeżeli lekarz POZ będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października - 144 zł przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych)
, zwiększą się jednak obowiązki lekarzy rodzinnych w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
800 milionów złotych więcej na opiekę zdrowotną Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie wyobraża sobie, by lekarze nie chcieli podpisać umów na nowych warunkach.
Prezes NFZ odwołany. Poszło o umowę Pakulskiego zastąpi obecna wiceprezes Funduszu ds. finansowych Wiesława Kłos.
_ Skandaliczne nadużycia w służbie zdrowia _ Dzisiaj rozpoczęło się posiedzenie Rady NFZ, która ma rozpatrzyć wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o odsunięcie od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego.
bEJbmfxK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)