Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śluby. Od 1 marca związek można zawrzeć w dowolnym miejscu

0
Podziel się

Od początku marca związek małżeński będzie można zawrzeć w niemal dowolnym miejscu.

Śluby. Od 1 marca związek można zawrzeć w dowolnym miejscu
(Dimasekb/Dreamstime.com)
bEsfuPZx

Tysiąc złotych będzie kosztował ślub na plaży czy leśnej polanie. Liberalizacja prawa pozwala na wybranie dowolnej lokalizacji. Ważne jednak, aby zachować pewien umiar. Urzędnik może odmówić udzielenia ślubu na przykład na złomowisku.

Od jutra (1 marca) ślub będzie można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, a także w plenerze - przypomina MSW. Umożliwia to nowe prawo o aktach stanu cywilnego. Jednak muszą być spełniona dwa warunki: powaga i godność miejsca oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

_ Decyzja, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, będzie należała do kierownika USC _ - mówi Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. _ Chodzi nam o to, że wyobraźnia ludzka nie zna granic. Jeżeli ktoś sobie zażyczy aby ten ślub był udzielany pod wodą no to oczywiście kierownik się nie zgodzi bo może np. nie umieć pływać, więc nie możemy narażać życia urzędnika _ - podkreśla Małgorzata Woźniak.

bEsfuPZz

Zmian w prawie urzędowym jest jednak więcej. Także od jutra dzięki zintegrowanemu systemowi rejestrów państwowych para zainteresowana ślubem będzie mogła wystąpić do kierownika dowolnego urzędu na terenie całego kraju.

W myśl nowego prawa o aktach stanu cywilnego rodzice będą też mogli nadawać dzieciom imiona obce, a nowe dowody osobiste będzie można odbierać w dowolnej gminie. Ustawa zobowiązuje też kierowników USC do prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów.

Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. MSW podkreśla, że zmiany mają na celu uporządkowanie rejestrów ewidencyjnych państwa i zgromadzonych w nich dokumentów.

bEsfuPZF
Czytaj więcej w Money.pl
Ślub na nowych zasadach. Zobacz, ile zarobią urzędy Blisko sto tysięcy par zechce powiedzieć sakramentalne _ tak _ poza urzędem. Trzeba dodatkowo zapłacić.
Ważne zmiany dla zaręczonych. Od 1 marca Wymarzone miejsce ślubu to najczęściej Zakopane - wynika ze zleconego przez resort sondażu.
Płatne śluby na plaży, w zamku lub w lesie Odpowiednie przepisy wejdą w życie od marca - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Warunek jest tylko jeden. Miejsce musi być...
bEsfuQaa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)