Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ślub w dowolnym urzędzie, a także w plenerze - nowe przepisy już od marca

0
Podziel się:

Wymarzone miejsce ślubu to najczęściej Zakopane - wynika ze zleconego przez resort sondażu.

Ślub w dowolnym urzędzie, a także w plenerze - nowe przepisy już od marca
(Dimasekb/Dreamstime.com)

Od 1 marca ślub będzie można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, a także w plenerze - przypomina MSW. Wymarzone miejsce ślubu to najczęściej Zakopane - wynika ze zleconego przez resort sondażu.

Blisko jedna trzecia pytanych wyraziła życzenie zawarcia małżeństwa w plenerze. Najczęściej wymieniane miejsca to plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) i miejsce nad morzem (5 proc.). Inne preferowane poza USC to zamek lub wybrane miasto w Polsce.

Spośród miast, w którym uczestnicy sondażu chcieliby wstąpić w związek małżeński, najczęściej wskazywano Zakopane, w dalszej kolejności pojawiały się jeszcze Kraków i Warszawa. Co dwudziesty pytany o wymarzone miejsce ceremonii ślubnej wskazywał miasto za granicą. Wśród miejsc w Europie Polacy wybierali Włochy, 4 proc. wolałoby bardziej egzotyczne lokalizacje jak Hawaje, Majorka czy Karaiby.

Wśród nietypowych miejsc ślubu mężczyźni najczęściej sugerowali statek czy łódź. Pojawiały się również marzenia o ślubie na stadionie, w palmiarni, w kopalni soli w Wieliczce i w przestrzeni kosmicznej.

Ślub w dowolnie wybranym USC lub poza urzędem umożliwiło nowe prawo o aktach stanu cywilnego, które zacznie obowiązywać od drugiego kwartału tego roku. Dotychczas małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem nie tylko w takich przypadkach.

Ślub w innym mieście? To już nie jest problem

Dzięki zintegrowanemu systemowi rejestrów państwowych para zainteresowana ślubem będzie mogła wystąpić do kierownika dowolnego urzędu na terenie całego kraju.

Jeśli jednak ślub ma się odbyć poza urzędem - zaznacza MSW - musi to być miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC. Uroczystość poza urzędem będzie dodatkowo kosztować 1000 zł.

W myśl nowego prawa o aktach stanu cywilnego rodzice będą też mogli nadawać dzieciom imiona obce, a nowe dowody osobiste będzie można odbierać w dowolnej gminie. Ustawa zobowiązuje też kierowników USC do prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych.

MSW podkreśla, że zmiany mają na celu uporządkowanie rejestrów ewidencyjnych państwa i zgromadzonych w nich dokumentów. W ciągu ostatnich 100 lat w Polsce sporządzono 133 mln aktów stanu cywilnego. Tylko w 2013 roku liczba sporządzonych aktów stanu cywilnego przekroczyła milion, w tym ok. 437 tys. aktów urodzeń, 200 tys. aktów małżeństw, 394 tys. aktów zgonów, wydano niemal 7 mln odpisów tych aktów.

Sondaż _ System Rejestrów Państwowych. Opinie Polaków na temat planowanych ułatwień w obowiązujących procedurach administracyjnych _ został przeprowadzony na zlecenie MSW przez Ipsos 5-7 lutego br. metodą wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca osób w wieku od 16 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Policyjna prewencja ma nowego szefa Na miejscu zastępcy szefa policji nadzorującego prewencję i ruch drogowy był wakat po tym, jak w ubiegłym tygodniu Krzysztof Gajewski, dotychczasowy wiceszef policji od spraw prewencji, został komendantem głównym.
Nowe dowody osobiste sprawią problemy? Do tej pory około 400 tys. osób rocznie musiało wymieniać dowód osobisty z powodu zmiany adresu zameldowania. Od marca to się zmieni.
Dymisja komendanta głównego policji przyjęta Szef policji złożył rezygnację ze stanowiska. Komendanta Marka Działoszyńskiego ma zastąpić nadinsp. Krzysztof Gajewski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)