Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ślub cywilny nie tylko w urzędzie. Duże zmiany w prawie od 1 marca

0
Podziel się:

Ślub w dowolnie wybranym USC lub poza urzędem umożliwia nowe prawo o aktach stanu cywilnego, które wchodzi w niedzielę w życie.

Ślub cywilny nie tylko w urzędzie. Duże zmiany w prawie od 1 marca
(Dimasekb/Dreamstime.com)

Od marca ślub będzie można wziąć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce lub, jeśli ktoś zechce, także w plenerze. Koszt ślubu _ pod chmurką _ to dodatkowo tysiąc złotych. Jak wynika z sondażu zleconego przez MSW, wymarzone miejsce na taką uroczystość to najczęściej Zakopane.

Ślub w dowolnie wybranym USC lub poza urzędem umożliwia nowe prawo o aktach stanu cywilnego, które wchodzi w niedzielę w życie. Dotychczas małżeństwo można było zawrzeć poza urzędem jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem nie tylko w takich przypadkach.

Para chcąca wziąć ślub np. pod gołym niebem będzie musiała wystąpić w tej sprawie do kierownika dowolnego urzędu na terenie całego kraju. Jednak żeby ślub mógł się odbyć poza urzędem, zaproponowane miejsce będzie musiało zagwarantować _ zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m312496.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slub-na-nowych-zasadach-zobacz-co-sie,54,0,1720118.html) *Ślub na nowych zasadach. Zobacz, ile zarobią urzędy * Blisko sto tysięcy par zechce powiedzieć sakramentalne _ tak _ poza urzędem. Trzeba dodatkowo zapłacić.

Decyzja, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC. Uroczystość poza urzędem będzie dodatkowo kosztować tysiąc zł.

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP, W 2013 roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko ok. 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest jednak dość duże. Nowe przepisy otwierają nowe możliwości. Szybko uruchomią się firmy organizujące takie imprezy. W związku z tym liczba ślubów może wzrosnąć - mówi PAP Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenia.

Większość z ponad 2 tys. USC w Polsce nie ma jeszcze ustalonych żadnych terminów ślubów poza urzędem, ponieważ takie zapisy będą przyjmowane dopiero po 1 marca.

Nowe przepisy wprowadzają także zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby. To ma uprościć postępowanie oraz zmniejszyć koszty po stronie obywatela.

Jak wynika z sondażu Ipsos zleconego przez MSW, blisko jedna trzecia pytanych wyraziła życzenie zawarcia małżeństwa w plenerze. Najczęściej wymieniane miejsca to plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) i miejsce nad morzem (5 proc.). Inne preferowane poza USC to zamek lub wybrane miasto w Polsce. Wśród tych ostatnich najczęściej wskazywano Zakopane, w dalszej kolejności pojawiały się Kraków i Warszawa. Co dwudziesty pytany o wymarzone miejsce ceremonii ślubnej wskazywał miasto za granicą. Wśród miejsc w Europie Polacy najczęściej wybierali Włochy, 4 proc. wolałoby bardziej egzotyczne lokalizacje, takie jak Hawaje, Majorka czy Karaiby.

Wśród nietypowych miejsc na ślub mężczyźni najczęściej sugerowali statek czy łódź. Pojawiały się również marzenia o ślubie na stadionie, w palmiarni, w kopalni soli w Wieliczce i w przestrzeni kosmicznej.

Sondaż _ System Rejestrów Państwowych. Opinie Polaków na temat planowanych ułatwień w obowiązujących procedurach administracyjnych _ został przeprowadzony na zlecenie MSW przez Ipsos 5-7 lutego br. metodą wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca osób w wieku od 16 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Ślub na nowych zasadach. Zobacz, ile zarobią urzędy Blisko sto tysięcy par zechce powiedzieć sakramentalne _ tak _ poza urzędem. Trzeba dodatkowo zapłacić.
Ważne zmiany dla zaręczonych. Od 1 marca Wymarzone miejsce ślubu to najczęściej Zakopane - wynika ze zleconego przez resort sondażu.
Podróż poślubna dla singielek? To możliwe Panny, które marzyły o bajecznym ślubie, ale nie doczekały się lubego, mogą same zorganizować sobie namiastkę zaślubin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)