Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śledztwo w sprawie telefonu Lecha Kaczyńskiego umorzone

0
Podziel się:

Uważam, że decyzja jest przedwczesna, bo sprawa nie dojrzała do merytorycznego rozstrzygnięcia a pozyskane dowody nie dawały podstaw do zamknięcia śledztwa.

Śledztwo w sprawie telefonu Lecha Kaczyńskiego umorzone
(liewcf/cc/flickr)

Śledztwo dotyczące połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w Smoleńsku zostało umorzone - poinformował prokurator Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- _ Mogę potwierdzić fakt umorzenia, bliższych informacji na temat uzasadnienia tej decyzji prokuratura udzieli jutro _ - powiedział Nowak. Informację o umorzeniu śledztwa podał portal tvn24.pl.

Postępowanie dotyczące połączeń z telefonu Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. po katastrofie w Smoleńsku prokuratura podjęła w połowie maja zeszłego roku. Miało ono wyjaśnić, kto mógł użyć tego telefonu. Informacje o _ manipulacjach _ przy telefonie Lecha Kaczyńskiego 10 i 11 kwietnia 2010 r. w Rosji i odsłuchiwaniu poczty głosowej pojawiły się w mediach ponad rok temu.

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego mec. Piotr Pszczółkowski powiedział, że decyzja o umorzeniu zapadła wczoraj. - _ Uważam, że decyzja jest przedwczesna, bo sprawa nie dojrzała do merytorycznego rozstrzygnięcia a pozyskane dowody nie dawały podstaw do zamknięcia śledztwa _ - powiedział mecenas Pszczółkowski. Dodał, że będzie składał zażalenie na decyzję prokuratury.

Podczas śledztwa prokuratura wysłała do Rosji wniosek o pomoc prawną, w którym zawarto kilka pytań - m.in. zwrócono się o wydruk rosyjskiego operatora telefonii komórkowej z wykazem połączeń zrealizowanych przez numer telefonu należący do Lecha Kaczyńskiego od 10 do 12 kwietnia 2010 r. Przez pewien czas - w oczekiwaniu na odpowiedź z Rosji - śledztwo było zawieszone. W lipcu - w jednej z kolejnych partii materiałów nadesłanych z Rosji w związku z katastrofą smoleńską - polska prokuratura otrzymała także odpowiedź odnoszącą się do sprawy telefonu i śledztwo wówczas wznowiono.

Wątek telefonu prezydenta z głównego postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej prokuratura wojskowa wyłączyła w listopadzie 2011 r. _ W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych ustalono, że w dniu 10 kwietnia 2010 r., po katastrofie, miały miejsca dwa połączenia wychodzące: pierwsze o godz. 12.46, a drugie o godz. 16.24 czasu polskiego; a w dniu 11 kwietnia 2010 r. jedno połączenie wychodzące o godz. 12.18 czasu polskiego z telefonu użytkowanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego właścicielem była Kancelaria Prezydenta, i były to połączenia z pocztą głosową _ - informowała wtedy prokuratura wojskowa.

Stołeczna prokuratura w maju 2012 r. otrzymała oficjalny wniosek Kancelarii Prezydenta RP o ściganie osoby łączącej się z pocztą głosową telefonu prezydenta. Ponieważ aparat był własnością kancelarii, to ona składała wniosek co do przestępstwa kradzieży impulsów. W połowie czerwca zeszłego roku wniosek o ściganie w sprawie _ bezprawnego uzyskania dostępu do informacji _ z poczty głosowej telefonu złożył także Jarosław Kaczyński.

Wcześniej - w grudniu 2011 r. - stołeczna prokuratura okręgowa odmówiła, z powodu braku cech przestępstwa, wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanej kradzieży impulsów na szkodę Kancelarii Prezydenta RP. W maju 2012 r. Prokuratura Generalna poleciła jednak stołecznej prokuraturze apelacyjnej przeanalizowanie tej decyzji. Po analizie prokuratura apelacyjna uznała, że decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa była przedwczesna.

Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo smoleńskie w Rosji. Kiedy koniec? Prokurator generalny RP oświadczył dzisiaj, że Polska chciałaby otrzymać od Rosji informacje, jak daleko zaszło rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M.
Tusk i Miller zataili raport? "Ukryli winę" _ Otrzymał pełny, kompetentny materiał wskazujący na odpowiedzialność rosyjską, jednak schował go pod siedzenie i dalej nic z tym nie zrobił _.
"To działania, które wołają o pomstę do nieba" Szef parlamentarnego zespołu do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) zwrócił się do prokuratora generalnego o objęcie osobistym nadzorem postępowania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)