Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śledztwo smoleńskie. Prokuratura wojskowa prosi o pomoc USA

0
Podziel się:

Uzupełniający wniosek o pomoc prawną skierowany do władz USA zawiera postulat doręczenia do siedziby producenta urządzeń TAWS i FMS.

Trumny z ciałami ofiar katastrofy
Trumny z ciałami ofiar katastrofy (prezydent.pl/GFDL)

W śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej prokuratorzy wysłali do Stanów Zjednoczonych trzeci wniosek o pomoc prawną; zawiera on szczegółowe pytania odnoszące się do urządzeń TAWS i FMS - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

_ - Uzupełniający wniosek o pomoc prawną skierowany do władz USA zawiera postulat doręczenia do siedziby producenta urządzeń TAWS i FMS listy pytań dotyczących pracy tych urządzeń oraz odebrania na piśmie i przekazania do Polski odpowiedzi na te pytania _ - powiedział mjr Marcin Maksjan z NPW.

Pytania są pokłosiem poprzedniego wniosku do USA, który Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej wysłała w styczniu zeszłego roku. Dotyczył on _ uszczegółowienia wyników badań urządzeń TAWS (system ostrzegania przed niebezpiecznym zbliżaniem się do ziemi) oraz FMS (system zarządzania lotem) przeprowadzonych w siedzibie ich producenta w Redmond przy udziale przedstawicieli MAK oraz akredytowanego przy MAK polskiego przedstawiciela oraz przedstawiciela Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu _.

Jeszcze w 2010 r. przedstawiciel MAK i polski ekspert udali się do Stanów Zjednoczonych, by wspólnie ze specjalistami amerykańskimi zbadać m.in. system TAWS z samolotu Tu-154M w amerykańskiej firmie, która go wyprodukowała. Jak wówczas informowano, badania wykazały, że system TAWS był sprawny. Pakiet materiałów związanych z badaniami urządzeń TAWS i FMS prowadzonymi we współpracy z organami władz USA oraz producenta prokuratura uzyskała też od Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

_ - Po badaniach w Redmond biegli uznali, że potrzebują dodatkowych informacji. W związku z tym w styczniu 2013 r. skierowaliśmy do USA wniosek dotyczący przesłuchania określonych osób. Te przesłuchania się odbyły, materiały będące odpowiedzią na tamten wniosek trafiły do polskiej prokuratury i zrodziła się teraz jeszcze dodatkowa kwestia poszerzenia wiedzy w tym zakresie _ - wyjaśnił mjr Maksjan.

Łącznie prokuratura wojskowa w sprawie katastrofy smoleńskiej wysłała ponad 30 wniosków o pomoc prawną. Najwięcej - ponad 20 - wysłano do Rosji; inne trafiły do USA, Białorusi i Danii.

Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo w sprawie Smoleńska wznowione Chodzi o prześwietlenie organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 roku.
Są nowe kopie nagrań z Tu-154M ze Smoleńska Polscy biegli ponownie skopiowali zapisy "czarnej skrzynki" w lutym w Moskwie - tłumacz kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
PiS chce wznowienia prac ws. Smoleńska Taką informację przekazał szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)