Notowania

katastrofa w smoleńsku
17.02.2011 11:14

Śledczy uzyskali w Moskwie to, czego chcieli

Polscy prokuratorzy wracają do kraju. Na razie nie zdradzają, czego się dowiedzieli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Polscy prokuratorzy wojskowi zajmujący się śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej wrócili rano do Warszawy - poinformował prokurator Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Dwaj prokuratorzy przebywali w Moskwie od 2 lutego.

Jak dodał Maksjan, podpułkownik Karol Kopczyk i major Jarosław Sej nie przywieźli ze sobą żadnych dokumentów ani protokołów. _ - Nie ma nawet takiej możliwości formalno-prawnej. Materiały te trafią do Polski w taki sam sposób, jak inne dokumenty dotychczas przekazane z Rosji _ - powiedział.

Maksjan zaznaczył także, że szczegółów pobytu prokuratorów w Rosji dotyczyć będzie konferencja prasowa zaplanowana na piątek w siedzibie Prokuratury Generalnej. Dodał, że na konferencji będą obecni śledczy, którzy byli w Moskwie.

Celem wyjazdu prokuratorów, jak informowano wcześniej, było zapoznanie się ze zgromadzonym w toku rosyjskiego śledztwa materiałem dowodowym oraz udział w przesłuchaniach świadków - osób obecnych 10 kwietnia ubiegłego roku w wieży kontrolnej smoleńskiego lotniska.

Ppłk Kopczyk informował wczoraj w Moskwie, że wraz z majorem Sejem wykonali wszystkie zadania, które zaplanowali i o których zrealizowanie strona polska wystąpiła w skierowanym do Rosji wniosku o pomoc prawną. - _ Przesłuchaliśmy cztery osoby, ale łącznie odbyło się sześć przesłuchań. Wynikało to z potrzeby zadania przez nas dodatkowych pytań, na co strona rosyjska wyraziła zgodę. Pytania te zostały przez nas zadane _ - powiedział prokurator polskim dziennikarzom w stolicy Rosji.

Kopczyk nie chciał podawać żadnych szczegółów. Potwierdził jedynie to, co ujawniła strona rosyjska - że pytania polskich prokuratorów dotyczyły kwalifikacji kontrolerów lotów, przygotowania lotniska do przyjęcia polskiego samolotu i decyzji podjętych przez grupę kierowania lotami.

Kopczyk potwierdził także, że w zeszły piątek polscy prokuratorzy uczestniczyli w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej w otwarciu sejfu, w którym przechowywane są oryginały nagrań z czarnych skrzynek z rozbitego Tu-154M, i w kopiowaniu ich zawartości. Informację taką przekazał wcześniej Komitet Śledczy FR. _ Polscy prokuratorzy wojskowi otrzymali odpowiedzi na swe pytania od kontrolerów lotów lotniska Siewiernyj, gdzie rozbił się Tu-154, w którym leciał do Smoleńska prezydent Polski _ - powiedział z kolei w środę przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t100813.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nasi;prokuratorzy;jada;do;smolenska,214,0,762070.html) Nasi prokuratorzy jadą do Smoleńska Mają ambitne plany. Przede wszystkim przesłuchać kontrolerów z wieży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t113192.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozniej;wizyta;rosyjskich;prokuratorow;badajacy;katastrofe;smolenska,70,0,692294.html) Później wizyta rosyjskich prokuratorów badający katastrofę smoleńską Ma to związek z planowaną na początek grudnia wizytą prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjscy;eksperci;wyliczaja;bledy;zalogi;tu-154,141,0,773261.html) Rosyjscy eksperci wyliczają błędy załogi TU-154 Rosjanie zorganizowali konferencję speców od lotnictwa. Analizują oni katastrofę Smoleńską.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, prokuratorzy, katastrofa, smoleńsk, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz