Notowania

SLD zrazuca Komorowskiemu naruszenie konstytucji

Politycy SLD skrytykowali Bronisława Komorowskiego za podpisanie noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Politycy SLD skrytykowali Bronisława Komorowskiego za podpisanie noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej. Według nich, jeśli prezydent miał wątpliwości konstytucyjne do ustawy, powinien przed jej podpisaniem skierować do Trybunału Konstytucyjnego tzw. wniosek prewencyjny.

_ - Te słowa należy traktować w kategoriach retoryki przedwyborczej _ - odpowiedziała w szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Kancelaria Prezydenta poinformowała wczoraj, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. Kancelaria zaznaczyła, że Komorowski - po ogłoszeniu noweli w Dzienniku Ustaw - wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, o zbadanie zgodności z konstytucją trybu jej uchwalenia w zakresie dotyczącym poprawki Senatu wprowadzającej ograniczenie prawa do informacji publicznej.

_ - Prezydent podpisał ustawę - to zła informacja dla Polaków. Źle się stało, że prezydent nie zaprosił szefów klubów parlamentarnych na rozmowę, abyśmy mogli przedstawić nasze argumenty, przedstawić nasze argumenty za tym, aby tę ustawę zawetować _ - oświadczył Napieralski (na zdjęciu) na konferencji prasowej w Warszawie.

Jego zdaniem, PO _ pod osłoną nocy wprowadzając poprawkę dziś spowodowała to, że Polacy nie mogą patrzeć na ręce rządzących, Polacy nie mają dostępu do informacji i Polacy nie będą wiedzieć, co się dzieje w poszczególnych ministerstwach i resortach _.

_ - Nie poznamy dziś pełnej informacji dotyczącej na przykład tego tajemniczego inwestora katarskiego, który miał kupić i uratować stocznię w Szczecinie. Nie dowiemy się wielu rzeczy, wielu spraw dotyczącej prywatyzacji. Znów dowiemy się z ust polityków Platformy, że danej ekspertyzy nam się nie pokaże, bo jest ustawa _ - mówił Napieralski.

Poseł SLD, _ jedynka _ warszawskiej listy wyborczej partii, Ryszard Kalisz ocenił zaś, że _ to również bardzo źle dla polskiej konstytucji _. _ Bardzo źle, że pan prezydent Komorowski wchodzi w buty Lecha Kaczyńskiego _ - stwierdził.

_ - Na podstawie art. 126 Konstytucji RP prezydent RP stoi na straży przestrzegania konstytucji. A pan prezydent Komorowski, chyba nieświadomie, powiedział nam wyraźnie i jego ludzie, że ma świadomość, że ta ustawa jest niezgodna z konstytucją. A ją podpisał _ - powiedział polityk.

W opinii Kalisza, Komorowski _ doprowadził do tego, że ustawa niezgodna z konstytucją wchodzi do polskiego porządku prawnego _. - _ Jak to się ma do obowiązku prezydenta czuwania nad przestrzeganiem konstytucji? Nijak się nie ma, panie prezydencie _ - oświadczył polityk SLD.

Według Kalisza, polska konstytucja przewiduje dla prezydenta możliwość złożenia wniosku prewencyjnego do Trybunału Konstytucyjnego. Poseł wyjaśnił, iż oznacza to, że w przypadku gdy prezydent ma wątpliwości co do zgodności ustawy z konstytucją, to składa wniosek do TK przed złożeniem pod nią podpisu. - _ Trybunał się wtedy szybko spotyka i rozstrzyga, czy wątpliwości pana prezydenta są zgodne, czy nie z konstytucją _ - tłumaczył polityk Sojuszu.

_ - Naprawdę przykro mi panie prezydencie, ale naruszył pan artykuł 126. konstytucji. Bardzo pana proszę, niech pan go czyta rano i wieczorem. To są funkcje ustrojowe prezydenta Rzeczypospolitej _ - powiedział Kalisz.

Z zarzutami SLD nie zgadza się Kancelaria Prezydenta. - _ Pan prezydent podpisał tę ustawę w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, któremu groziłaby gigantyczna kara finansowa za niewdrożenie unijnej dyrektywy _ - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Jak zaznaczyła, przejawem wątpliwości prezydenta co do trybu procedowania nad ustawą, w szczególności nad poprawką ograniczającą dostęp do informacji publicznej - zgłoszoną na etapie senackich prac - jest zapowiedź skierowania ustawy do TK w trybie kontroli następczej.

_ - Pan prezydent wielokrotnie wyrażał żal, iż procedowanie nad tego typu ustawami budzącymi wątpliwości czy obawy nie jest poprzedzane rzetelną i pogłębioną dyskusją m.in. z organizacjami pozarządowymi _ - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego. - _ Szkoda, że tego typu rozważania (polityków) nie są prowadzone na etapie prac legislacyjnych w parlamencie _ - podkreśliła.

W piątek 16 września, na ostatnim posiedzeniu Sejmu w mijającej kadencji, posłowie przyjęli senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. W myśl poprawki wniesionej przez senatora Marka Rockiego (PO), możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na _ ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa _ w dwóch przypadkach - gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach np. umów międzynarodowych lub w ramach Unii Europejskiej oraz by chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach przed sądami czy trybunałami.

Przeciwko tej poprawce protestowały organizacje pozarządowe, w tym m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O zawetowanie ustawy apelował do prezydenta PiS, PJN i SLD.

Komorowski zapowiadał, że ma zastrzeżenia co do trybu prac nad tą ustawą. - _ Jako prezydent, muszę podjąć decyzję, ważąc między ryzykiem, że Polska zapłaci gigantyczną karę finansową, a chęcią utrzymania czystych zasad procedowania tego rodzaju trudnych ustaw w Sejmie _ - oznajmił.

Napieralski zapowiedział dziś, że w przyszłej kadencji parlamentu SLD złoży nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. _ Będziemy pracowali po kilkanaście godzin dziennie, aby ta nowelizacja była jak najszybciej, by ta kwestia dot. dostępu do informacji publicznej została zmieniona _ - podkreślił szef Sojuszu.

Czytaj więcej o kontrowersyjnej ustawie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t148673.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kwiatkowski;chwali;prezydenta;za;podpis,66,0,920386.html) Uchwalali nocą, ale i tak chwali prezydenta Minister Krzysztof Kwiatkowski chwali decyzję prezydenta dotyczącą podpisu pod nowelizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;nowele;ustawy;o;dostepie;do;informacji;publicznej,150,0,920214.html) Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę Opozycja apelowała do Bronisława Komorowskiego o zawetowanie nowych przepisów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t79463.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opozycja;kontra;po;co;z;kontrowersyjna;ustawa,126,0,919678.html) Problem prezydenta. Chodzi o miliony euro Opozycja wzywa prezydenta do niepodpisywania ustawy o dostępie do informacji publicznej, koalicja jej broni.
Tagi: dostęp do informacji publicznej, informacja publiczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz