Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD znalazł swoją specjalność. To samorząd

0
Podziel się:

Mający poparcie wśród wyborców poniżej 10 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej zamierza ułatwiać funkcjonowanie samorządom.

SLD znalazł swoją specjalność. To samorząd
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sojusz ma opracować zmiany m.in. zakładające, aby _ za przenoszeniem uprawnień na samorządy szły także pieniądze _ - zapowiedział w szef SLD Leszek Miller.

Zdaniem Millera samorządy terytorialne mają obecnie wiele problemów, a cześć z nich związana jest z finansami. _ - Niestety, zadania zlecone dotyczące np. edukacji nie są skorelowane ze środkami z budżetu centralnego _ - podkreślił. To z kolei - jak powiedział - prowadzi do dramatycznych sytuacji związanych np. z koniecznością zamykania szkół.

_ - Zamierzamy - jako klub parlamentarny SLD - wyspecjalizować się w tej kadencji Sejmu w problematyce samorządu terytorialnego _ - mówił Miller.

_ - Dzisiaj podejmiemy decyzję o powołaniu specjalnego zespołu parlamentarzystów i samorządowców, który opracuje kilka zasadniczych zmian ustawowych _ - zapowiedział lider Sojuszu. Jak mówił, będą one szły m.in. _ w kierunku większej decentralizacji funkcji państwa i decentralizacji finansów, ale w taki sposób, by za przenoszeniem uprawnień (na samorządy) szły pieniądze _.

Według Millera pomimo tego, że istnieje odpowiedni zapis w konstytucji obligujący rząd do zabezpieczania środków finansowych na zadania zlecone dla samorządów, tak po prostu nie jest. - _ Obserwujemy bardzo niepokojące zjawisko, polegające na tym, że łatwiejszą sytuację ekonomiczną mają te samorządy, które są zdominowane przez prezydentów, burmistrzów czy radnych PO i PSL. Swoje samorządy są premiowane, a tzw. obce samorządy ponoszą rozmaite kłopoty _ - uważa Miller.

Jego zdaniem w tzw. swoich samorządach wystarczy 20-30 proc. wkładu własnego, by pozyskiwać unijne środki, a w przypadku tzw. obcych samorządów trzeba mieć tych środków 50-60 proc. _ - To jest bardzo niepokojące, bo na siłę upolitycznia się samorządy, a zgodnie z naszym podejściem (samorząd) nie musi być ani miejscem walki z rządem, ani miejscem afirmacji rządu _ - mówił.

Miller podczas konferencji prasowej pytany był przez dziennikarzy także o piątkową decyzję premiera ws. zawieszenia procesu ratyfikacji dokumentu ACTA. _ Nie ma terminu: zawiesić proces ratyfikacji. Rząd prędzej, czy później - jak rozumiem w tym przypadku później - będzie musiał umowę międzynarodową przedłożyć Sejmowi _ - powiedział.

_ - Mamy dowód na to, jak pochopna decyzja została podjęta i jakie w tej sprawie panuje zamieszanie po stronie rządu _ - powiedział Miller.

O sytuacji w SLD czytaj w Money.pl
Rząd zdecydował w sprawie ACTA Boni: _ Umowa nie zmienia polskiego prawa _. Opozycja wzywa do bojkotu umowy, a policja tropi hakerów, którzy włamali się na rządowe strony.
Zaskakujący atak Millera na Tuska -_ Musimy jak najszybciej ruszyć do przodu _ - podkreślił lider Sojuszu. Zobacz, o co zaapelował do premiera.
Miller się nie zgadza. Nie na tych warunkach Leszek Miller bierze pod uwagę dwie możliwe daty kongresu SLD - wiosenną i jesienną.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)