Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD zdecydował, co dalej z Ryszardem Kaliszem

0
Podziel się:

Joanna Senyszyn: angażując się w inicjatywę Europa Plus, działał na korzyść konkurencyjnej partii.

SLD zdecydował, co dalej z Ryszardem Kaliszem
(PAP/Jacek Turczyk)
bESNhwPV

Zarząd SLD zawiesił Ryszarda Kalisza na trzy miesiące w prawach członka SLD i skierował jego sprawę do krajowego sądu partyjnego. To konsekwencja współpracy Kalisza z Europą Plus - projektem współtworzonym przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca.

Aktualizacja: 17:20

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział dziennikarzom, że wniosek o zawieszenie Kalisza w prawach członka partii poparło 27 osób, 2 były przeciw, 3 wstrzymały się od głosu. Nie chciał zdradzić, kto złożył wniosek - sam szef SLD Leszek Miller, czy któryś z pozostałych członków zarządu.

bESNhwPX

Wiceszefowa Sojuszu Joanna Senyszyn mówiła dziennikarzom, że powodem decyzji zarządu jest współpraca Kalisza z Europą Plus. _ Daliśmy Ryszardowi Kaliszowi możliwość wycofania się z działań na rzecz ugrupowania Europa Plus. De facto to ugrupowanie przekształca się teraz w Ruch Palikota, a więc działania Ryszarda Kalisza na rzecz Europy Plus są w rzeczywistości działaniem na rzecz innego, konkurencyjnego ugrupowania w stosunku do SLD. Nie tylko żaden członek partii, ale tym bardziej członek najwyższych władz partii nie może działać na rzecz innego ugrupowania _ - powiedziała europosłanka.

Kalisz, który uczestniczył w posiedzeniu jako członek zarządu, najpierw sam zabrał głos, następnie członkowie zarządu zadawali mu pytania. _ Na posiedzeniu zarządu Ryszard Kalisz wygłosił swoją swoistą obronę jako pierwszy, następnie wypowiedziała się większość członków zarządu i zadała Ryszardowi Kaliszowi bardzo dużo pytań; na większość tych pytań Ryszard Kalisz nie odpowiedział _ - stwierdziła Senyszyn.

Kalisz, który w pewnym momencie opuścił spotkanie zarządu i udał się na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, której jest przewodniczącym, powiedział dziennikarzom, że wszelkie decyzje dotyczące jego osoby zostawia członkom zarządu. _ Wypowiedziałem się i powiedziałem koleżankom i kolegom, że pozostawiam wszystkie decyzje dotyczące jego osoby zarządowi SLD _ - mówił wówczas. Nie chciał jednak zdradzić więcej szczegółów dyskusji. Powtórzył jedynie, że działa _ dla dobra polskiej lewicy _.

Senyszyn oceniła, że Kalisz _ udaje, że działa na rzecz jakiejś wyimaginowanej lewicy, której nie widzi wcale w SLD _. _ Ryszard Kalisz jeszcze parę minut temu był członkiem najwyższych władz SLD i jako członek najwyższych władz SLD, jako osoba medialna, chętnie zapraszana do telewizji, do radia, reprezentował interesy innego ugrupowania, a nie interesy SLD _ - mówiła europosłanka.

bESNhwQd

Dodała, że Kalisz _ mówi, że ceni Sojusz, uważa, że Sojusz ma wspaniałych ludzi _, więc ona zadała mu _ pytanie dlaczego nie chce działać na rzecz Sojuszu, który tak ceni i na rzecz tych wspaniałych ludzi, którzy są w Sojuszu _. _ Niestety na to pytanie Ryszard Kalisz nie odpowiedział - widocznie woli działać na rzecz mniej wspaniałych ludzi i innych ugrupowań _ - powiedziała Senyszyn.

_ - Jeżeli Ryszard Kalisz chce być łącznikiem z ugrupowaniami kobiecymi czy z jakimikolwiek ugrupowaniami, to jako członek SLD może być łącznikiem tylko SLD z tymi organizacjami _ - dodała Senyszyn.

Trzy tygodnie temu Kwaśniewski, Palikot i europoseł Marek Siwiec (kiedyś w SLD, dziś wspiera Ruch Palikota) ogłosili na wspólnej konferencji prasowej zamiar tworzenia w ramach Projektu Europa Plus wspólnych lewicowych list w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startu nie wykluczył też sam były prezydent. Kalisz z kolei - jak mówił Kwaśniewski - w Europie Plus ma być łącznikiem formacji ze środowiskami kobiecymi i równościowymi.

Zapowiedzi te oburzyły polityków Sojuszu; Miller zagroził posłowi wyrzuceniem z partii. Obaj politycy spotkali się w zeszłym tygodniu, każdy z nich został jednak przy swoim stanowisku.

bESNhwQe

Sąd partyjny ma teraz 3 miesiące na zajęcie się wnioskiem Zarządu Krajowego o ukaranie Kalisza. Senyszyn tłumaczyła, że w uchwale, którą w sprawie zawieszenia podjął zarząd, nie ma żadnych wskazań co do ewentualnej kary dla posła. _ Uchwała Zarządu Krajowego mówi tylko o wystąpieniu do sądu partyjnego - w tej uchwale nie ma wnioskowania o konkretną karę _ - powiedziała wiceszefowa SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie ciekawie. Dziś finał walki o Kalisza Wczesnym popołudniem zbiera się zarząd krajowy SLD, który zdecyduje, czy ukarać Ryszarda Kalisza za współpracę z Europą Plus.
Miller żąda wyjaśnień od partyjnego kolegi Szef SLD oczekuje odpowiedzi czy polityk zamierza angażować się w konkurencyjny projekt polityczny.
Ujawnił listę Aleksandra Kwaśniewskiego Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota, wskazał _ pewniaków _ na tworzonej liście Europa Plus.
bESNhwQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)