Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD protestuje przeciwko "gilotynie rządowej"

0
Podziel się:

Dariusz Joński zauważył, że ten problem dotyczy wszystkich partii opozycyjnych.

Dariusz Joński
Dariusz Joński (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEEqssvF

SLD sprzeciwia się odrzucaniu przez Sejm wniosków i projektów ustaw składanych przez kluby opozycyjne. Sojusz chce, by tą sprawą zajął się w trybie pilnym Konwent Seniorów.

Posłowie odrzucili trzy wnioski SLD o uzupełnienie porządku obrad Sejmu. Sojusz chciał, aby posłowie wysłuchali informacji rządu na temat stanu infrastruktury i bezpieczeństwa transportu kolejowego w Polsce, informacji rządu na temat realizacji art. 20 nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także by Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie.

_ Mamy dość gilotyny rządowej _ - oświadczył na konferencji prasowej po głosowaniach w Sejmie rzecznik SLD Dariusz Joński (na zdj.). Jak podkreślił, nie może być tak, że opozycja składa wnioski i projekty ustaw a później są one odrzucane. Joński zauważył, że ten problem dotyczy wszystkich partii opozycyjnych.

bEEqssvH

_ Tak nie powinien pracować Sejm _ - ocenił Joński. Zapowiedział, że SLD będzie protestować przeciwko takim praktykom. Sojusz oczekuje też, że sprawą zajmie się _ w trybie pilnym _ Konwent Seniorów.

Poseł Tadeusz Tomaszycki, odnosząc się do odrzuconego wniosku o uzupełnienie porządku obrad o informację rządu ws. zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, przypomniał, że to rząd przygotował w 2012 roku zmiany w prawie, które podniosły wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. _ Ale wprowadzając te zmiany nie podjął stosownych działań, choć wśród osób po 50. roku życia drastycznie wzrasta bezrobocie _ - podkreślił Tomaszycki. Dlatego, dodał, SLD domagał się od rządu informacji na ten temat i chciał, by Sejm debatował nad taką informacją.

W ocenie Tomaszyckiego rząd nie realizuje programów aktywizujących zawodowo osób w tym wieku. _ - Dlatego nie wywiązuje się z ustawy i łamie prawo. To zaniechanie będzie dużo kosztować, bo osoby bezrobotne po 50. roku życia zdane są tylko na siebie i egzystują w bardzo trudnej sytuacji materialnej czekając do 67. roku życia _ - argumentował poseł.

Poseł Marek Balt ocenił, że za głosowanie przeciw wprowadzeniu do porządku projektów ustaw autorstwa SLD odpowiadają - oprócz posłów PO - także posłowie PiS. Jako przykład podał środowe głosowanie nad wprowadzeniem pod obrady Sejmu projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie. Projekt SLD zakłada liberalizację przepisów aborcyjnych. _ Domagaliśmy się, żeby Polska żyła w normalności i nie miała podziemia aborcyjnego. Nasz projekt został odrzucony większością głosów przez koalicję PO-PiS. Sejm jest od rozmowy i od trudnej polemiki, a nie od wyrzucania ustaw, które nie są po myśli PO, do kosza _ - mówił Balt.

bEEqssvN

Projekt SLD zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia, refundację środków antykoncepcyjnych i 3 prób zabiegów in vitro ze środków NFZ oraz edukację seksualną od 1. klasy podstawówki. W środę przeciw wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad głosowało 368 posłów, _ za _ - było 61, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Czytaj więcej w Money.pl
Najbogatszy szef partii ma największe długi Janusz Palikot ma najcenniejsze nieruchomości, a Jarosław Kaczyński jest znacznie bogatszy od premiera.
Świadczenia pielęgnacyjne - jutro w Sejmie... Projekt jest odpowiedzią na protest rodziców niepełnosprawnych dzieci trwający w Sejmie już drugi tydzień.
Leszek Miller krytycznie o kampanii PO Wysokie bezrobocie, eurosceptycyzm, silne nacjonalizmy to realne zagrożenia dla Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący SLD Leszek Miller.
bEEqsswi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)