Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD apeluje do prezydenta o ułaskawienie Ikonowicza

0
Podziel się:

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński podkreślił, że solidaryzuje się z Ikonowiczem. - Apelujemy, aby prezydent ułaskawił człowieka, który nigdy nie odmawiał oczekującym pomocy.

SLD apeluje do prezydenta o ułaskawienie Ikonowicza
(PAP/Tomasz Gzell)

SLD zaapelował dziś do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ułaskawienie działacza społecznego i byłego posła Piotra Ikonowicza. Prezydent powinien podjąć męską decyzję - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.

Gawkowski przekonywał, że Ikonowicz to człowiek o _ lewicowej wrażliwości społecznej _, który występował w obronie osób pokrzywdzonych, biednych, eksmitowanych.

_ Nie było żadnych podstaw, aby o godz. 6 rano zabierać Piotra z domu, doprowadzić do aresztowania. Zwracamy się z apelem do prezydenta, aby ułaskawił Piotra Ikonowicza. Prezydent powinien podjąć męską decyzję - pokazać, że artykuł 139 konstytucji nie jest tylko suchym zapisem _ - powiedział Gawkowski na konferencji prasowej w Sejmie.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński podkreślił, że solidaryzuje się z Ikonowiczem. _ Apelujemy, aby prezydent nie stał z boku, nie udawał, że problemu nie widzi, tylko ułaskawił człowieka, który nigdy nie odmawiał oczekującym pomocy _ - dodał Joński.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała wcześniej w środę PAP, że Kancelaria Prezydenta czeka na opinię sądu w sprawie prośby Piotra Ikonowicza o ułaskawienie. _ Prezydent Bronisław Komorowski jak dotąd konsekwentnie brał pod uwagę opinię sądu i Prokuratora Generalnego w procesie ułaskawieniowym, czyli organów zaangażowanych w tę procedurę; tak jest też tym razem _ - wyjaśniła.

Jak przypomniała, prośba Ikonowicza o ułaskawienie wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 25 września. Dodała, że zaskoczenie budzi fakt, że stało się to na trzy tygodnie przed planowanym terminem pozbawienia wolności _ z powodu niewykonania wyroku sądu polegającego na wykonywaniu prac społecznych _. Trzaska-Wieczorek dodała, że _ prośba pana Ikonowicza została niezwłocznie przesłana przez Kancelarię Prezydenta do Prokuratora Generalnego, co skutkowało nadaniem tej sprawie biegu _.

Policja na polecenie sądu zatrzymała Ikonowicza w środę rano i doprowadziła go do zakładu karnego. Ma odsiedzieć 90 dni, ponieważ nie wykonał zasądzonych prac społecznych. W ramach protestu Ikonowicz zapowiedział głodówkę.

W 2000 roku Ikonowicz - działacz lewicowy, były poseł, współtwórca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej - brał udział w blokowaniu eksmisji pary starszych ludzi w Warszawie. Został oskarżony przez właściciela lokalu o naruszenie nietykalności cielesnej.

Osiem lat później sąd skazał go na 6 miesięcy ograniczenia wolności; w tym czasie miał wykonywać prace społeczne. W związku z tym, że odmówił wykonywania tego obowiązku, zostały one zamienione na 90 dni aresztu. Działacz miał rozpocząć odbywanie kary 14 października, ale - co zapowiedział - nie stawił się do więzienia. Mówił wówczas, że będzie czekał na rozwój wydarzeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe doniesienia w sprawie Julii Tymoszenko Prezydencka komisja do spraw ułaskawień, która obraduje dziś w Kijowie, nie zajmie się sprawą ułaskawienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
Afera w Pakistanie. Były prezydent Musharraf ma pozostać w więzieniu 14 dni Do zatrzymania 70-letniego Musharrafa doszło następnego dnia po wypuszczeniu go z aresztu domowego, gdzie przebywał od pół roku.
Prezydent ułaskawił Radosława Agatowskiego Głównym powodem były względy humanitarne. Radosław Agatowski wymaga stałej opieki. Chodzi o fakt, że jest niepełnosprawny intelektualnie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)