Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sławomir Nowak już nie jest posłem. Jego mandat wygasł

0
Podziel się:

Były polityk PO złożył go po tym gdy stołeczny sąd skazał go na 20 tys. zł grzywny za zatajenie w pięciu oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka.

Sławomir Nowak już nie jest posłem. Jego mandat wygasł
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Były polityk Platformy Obywatelskiej złożył go po tym gdy stołeczny sąd skazał go na 20 tys. zł grzywny za zatajenie w pięciu oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka. Zrzeczenie się mandatu zapowiedział jeszcze latem ubiegłego roku, ostatecznie uczynił to jednak dopiero po wyroku.

_ - Uważam, że w obecnych warunkach pełnienie mandatu posła jest niemożliwe. Dlatego, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w dniu dzisiejszym złożyłem marszałkowi Sejmu oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu posła _ - poinformował Nowak w oświadczeniu zamieszczonym 27 listopada na Twitterze. B. minister złożył również rezygnację z członkostwa w klubie parlamentarnym PO. Z partii odszedł po ujawnieniu tzw. afery taśmowej, gdzie nagrana została m.in. jego rozmowa z b. wiceministrem finansów i b. szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej Andrzejem Parafianowiczem.

Zapowiedział też, że odwoła się od listopadowego wyroku sądu. _ - Nigdy świadomie nikogo nie wprowadziłem w błąd i nigdy nie było moją intencją złożenie niekompetentnego lub nieprawdziwego oświadczenia majątkowego, szczególnie w sytuacji, gdy dotyczy ono noszonego i pokazywanego publicznie zegarka _ - napisał w oświadczeniu Nowak.

Nowak, poseł wybrany z list PO i b. minister transportu w rządzie Donalda Tuska, został oskarżony przez prokuraturę o złożenie w latach 2011-13 w sumie pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych (poselskich i ministerialnych), w których nie ujawnił, że posiada zegarek kupiony za ponad 20 tys. zł. Prawo wymaga, by posłowie i ministrowie w oświadczeniach majątkowych ujawniali posiadanie _ rzeczy ruchomych _ wartych więcej niż 10 tys. zł.

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w całości podzielił stanowisko prokuratora, który wskazał dowody winy b. ministra i bezsporne okoliczności w sprawie: że jako poseł i minister miał obowiązek wykazać w oświadczeniach majątkowych wszystkie ruchomości warte więcej niż 10 tys. zł - a za taką rzecz sąd uznał również zegarek Nowaka, nie znajdując powodu, by nie ujawniać go w oświadczeniu. Wyrok jest nieprawomocny.

W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła z kolei śledztwo dot. rozmowy Nowaka z Parafianowiczem. Na nagraniu upublicznionym w czerwcu przez tygodnik _ Wprost _ Nowak mówił o kontroli finansów swojej żony: _ Chcą ją trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli krossować tego z moim rachunkiem. Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej _.

Parafianowicz na słowa Nowaka, odpowiedział: _ Ja to wszystko wiem... ale... bo ja z urzędu kontroli skarbowej... to już odkryliśmy bardzo dawno. UKS, komputery wyrzuciły (...). Zablokowałem to _.

Czytaj więcej w Money.pl
Płaca minimalna wzrośnie, ale do Europy wciąż nam daleko Za pełen etat nie dostaniemy mniej niż 1750 złotych brutto. Podwyżkę odczują jednak - niekoniecznie pozytywnie - również ci lepiej zarabiający.
Gorsze dane z przemysłu. Spadają zapasy, wolniej rosną zamówienia eksportowe - _ Producenci są ostrożni, jeśli chodzi o oczekiwania wzrostu produkcji w dłuższym okresie _ - komentuje ekonomistka HSBC.
Więcej Ukraińców będzie szukać pracy w Polsce Deregulacja, decentralizacja i walka z korupcją - to najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed gospodarką Ukrainy w 2015 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)