Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sky Club stanie przed sądem? Będzie wniosek do prokuratury

Chcą wyjaśnień, dlaczego jeszcze wczoraj firma przyjmowała pieniądze od turystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD złoży zawiadomienie do prokuratury ws. ogłoszenia upadłości przez biuro podróży Sky Club - poinformował rzecznik partii Dariusz Joński. SLD chce zbadania, jak doszło do tego, że firma ogłosiła upadłość na samym początku sezonu turystycznego._ _

_ - Klub SLD złoży wniosek do prokuratury celem wyjaśnienia jak doszło do tej sytuacji, która ma miejsce z firmą turystyczną, która jeszcze do dnia wczorajszego, do godz. 16, pomimo problemów finansowych, o których było wiadomo już dużo wcześniej, przyjmowała wpłaty _ - powiedział dziś Joński na konferencji prasowej.

_ - Chcemy, żeby prokuratura to zbadała. Jesteśmy zdziwieni, że do tej pory prokuratura i organa ścigania w ogóle w tej sprawie nie zabrały głosu i milczą _ - dodał rzecznik SLD.

W ocenie Jońskiego, dziwnym jest, iż firma Sky Club ogłosiła upadłość już na początku sezonu turystycznego, a nie np. pod jego koniec. _ - Firma nie upada na koniec sezonu, kiedy podlicza te wyjazdy, podlicza bilans zysków i strat, a na początku. Mogło więc dojść do celowego działania na rzecz utraty dużych pieniędzy przez Polaków. Dlatego chcemy, żeby zajęła się tym prokuratura _ - wyjaśnił rzecznik Sojuszu.

Joński zapowiedział też, że SLD zwróci się w najbliższym czasie do premiera Donalda Tuska, aby zrobił _ szybki przegląd _ firm turystycznych pod kątem ich sytuacji finansowej tak, aby - jak zaznaczył - nie doszło do kolejnej tego typu sytuacji, z jaką mamy do czynienia w przypadku Sky Club.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m222064.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/sky;club;nie;bedzie;ostatni;moze;upasc;wiecej;biur;podrozy,203,0,1118411.html) *To kryzys w turystyce. Niedługo upadnie więcej biur podróży * W Krajowym Rejestrze długów notowanych jest 446 różnych biur podróży. To trzy razy tyle, co przed rokiem. Zarząd Sky Club - touroperatora, który organizował wyjazdy pod marką własną oraz Triady - dziś złożył do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o upadłość spółki. Biuro zawiesiło sprzedaż wycieczek i od środy anuluje zaplanowane wyjazdy. W oświadczeniu przesłanym zarząd spółki wyjaśnił, że powodem upadłości jest _ brak środków finansowych na kontynuowanie działalności operacyjnej _.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik poinformował w środę, że za granicą przebywa obecnie ponad 4,7 tys. klientów biura Sky Club, a około 800 osób już wróciło do Polski. Organizacją zajął się urząd marszałkowski Mazowsza.

Zgodnie ze znowelizowaną wiosną 2010 r. ustawą o usługach turystycznych touroperator ma obowiązek uzyskania zabezpieczenia finansowego, które pokryje w całości koszty powrotu turystów z wycieczek zagranicznych do kraju, na wypadek gdyby biuro podróży nie zapewniło takiej możliwości. Zabezpieczenie ma też pokrywać zwrot wpłat klientów, w przypadku gdy organizator nie wywiąże się z umowy.

Ustawa mówi ponadto, że klienci biur podróży mogą składać reklamacje w ciągu 30 dni po powrocie z urlopu, niezależnie od tego, czy zgłaszali zastrzeżenia w trakcie trwania imprezy. Mają też dostęp do wykazu przedsiębiorców, co do których podjęto procedurę wykreślenia z centralnej ewidencji organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Ustawa przewiduje też objęcie kontrolą przedsiębiorstw spoza tej ewidencji, żeby lepiej chronić interesy konsumentów i ograniczyć szarą strefę. Do kodeksu wykroczeń wprowadzono sankcje dla pilota i przewodnika, jeżeli dana osoba świadczy usługi, nie mając stosownych kwalifikacji.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Upadło duże biuro podróży. Rząd interweniuje Za granicą przebywa wciąż około 4,7 tys. turystów. Ustalono już, w jakich państwach się znajdują.
Upadło duże biuro podróży. Jest oficjalny komunikat Anulowali wszystkie wycieczki i imprezy. Ale za granicą przebywa wciąż ok. 9,5 tys. turystów.
Duże biuro podróży ogłosiło dziś upadłość Anulowano wszystkie imprezy i wyloty. Od jutra rozpocznie się też awaryjna procedura sprowadzenia turystów do Polski.
Tagi: bankructwa biur podróży, sky club, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz