Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skręt bez kary? Sejmowa komisja na "tak"

0
Podziel się:

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała większość poprawek do projektu noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Skręt bez kary? Sejmowa komisja na "tak"
(r0bz/CC/Flickr)

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała większość poprawek do projektu noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przewiduje on możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. PiS chce odrzucenia tego projektu.

W czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała cztery z pięciu poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania. Według jednej z nich prokurator może zawiesić postępowanie wobec osoby uzależnionej i podejrzanej o popełnienie w związku z zażywaniem narkotyków przestępstwa zagrożonego karą do pięciu lat więzienia - do czasu zakończenia leczenia.

Poseł Andrzej Dera z PiS podtrzymał wniosek o odrzucenie projektu w całości. Jego zdaniem proponowane przez rząd przepisy dają możliwość legalizacji narkotyków, na co - jak dodał - nikt nie powinien się zgodzić.

_ - Projekt nie legalizuje posiadania narkotyków, ale buduje instrument, który ma pomóc w leczeniu osób uzależnionych _ - odpowiedział poseł Andrzej Czuma z PO, który jest sprawozdawcą tego projektu.

_ - Używanie narkotyków, w celach innych niż lecznicze, jest złe. Walczmy z narkomanią, a nie z narkomanami _ - apelował do pozostałych posłów Marian Filar (Demokratyczne Koło Poselskie Stronnictwa Demokratycznego)

Według nowelizacji zaproponowanej przez resort sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Ponadto, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli osobie tej nie zagraża kara wyższa niż do pięciu lat więzienia. Ministerstwo podkreśla jednak, że każdy przypadek osoby zatrzymanej z niewielką ilością narkotyków będzie indywidualnie rozpoznawany przed odstąpieniem od ścigania, a samo odstąpienie nie będzie następowało automatycznie.

W proponowanych w projekcie przepisach podniesiono też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według projektu nie będzie można reklamować środków spożywczych lub innych produktów (tzw. dopalaczy)
poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.

Ponadto jednostki administracji rządowej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej będą mogły konfiskować substancje psychotropowe lub środki odurzające w ilości niezbędnej do przeprowadzenia badań potwierdzających popełnienie przestępstwa. Chodzi o to, aby po zatrzymaniu tych produktów, służby te mogły przechowywać próbki, na podstawie których określą, czy mają do czynienia z przestępstwem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)