Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skazany były agent CIA zatrzymany w Panamie

0
Podziel się:

Władze Włoch wystąpią o ekstradycję Amerykanina.

Siedziba CIA
Siedziba CIA (Central Intelligence Agency/PD/Wikipedia)

Robert Lady, usłyszał we Włoszech wyrok dziewięciu lat więzienia za udział w porwaniu w Mediolanie muzułmańskiego duchownego Abu Omara. Władze Włoch wystąpią o ekstradycję Amerykanina.

Szczegóły i okoliczności zatrzymania byłego szefa placówki CIA w Mediolanie nie są znane. Ogłoszono natomiast, że włoska minister sprawiedliwości Annamaria Cancellieri podpisała od razu wniosek o jego tymczasowe zatrzymanie w Panamie. Obecnie strona włoska ma miesiące na złożenie prośby o ekstradycję skazanego zaocznie Lady'ego.

Do porwania Egipcjanina Abu Omara doszło w biały dzień na ulicy w Mediolanie w lutym 2003 roku. Dokonali tego agenci CIA przy pomocy włoskiego wywiadu wojskowego po tym, jak w USA uznano, że Abu Omar mógł zajmować się rekrutacją islamskich bojowników. Następnie Egipcjanin został przewieziony samolotem do amerykańskiej bazy, a później do więzienia w Egipcie, z którego wyszedł po czterech latach mówiąc, że był torturowany.

We wrześniu 2012 roku włoski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok skazujący wydany zaocznie wobec 22 funkcjonariuszy CIA - był wśród nich Robert Lady - uznanych za winnych porwania Egipcjanina. Wtedy też włoskie ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło procedurę międzynarodowych poszukiwań skazanych.

Uprowadzenie Abu Omara to, jak przypominają włoskie media, jeden z przykładów stosowanej przez Stany Zjednoczone kontrowersyjnej praktyki zatrzymywania osób podejrzanych o terroryzm.

W osobnym procesie w Rzymie na kary od 7 do 10 lat więzienia skazano również za współudział w porwaniu Egipcjanina byłego szefa włoskiego wywiadu wojskowego SISMI Nicolo Polariego, jego zastępcę Marco Manciniego i byłego szefa biura CIA we Włoszech Jeffreya Castellego.

W wywiadzie dla włoskiej prasy w 2009 roku Robert Lady, który jest już na emeryturze, powiedział, odnosząc się do sprawy porwania, że wykonywał tylko rozkazy i był _ żołnierzem na wojnie z terroryzmem _.

Czytaj więcej w Money.pl
FBI się tłumaczy: To nie inwigilacja _ Zbierane dane o rozmowach telefonicznych mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. O ile mi wiadomo _.
Obama broni dronów, Guantanamo krytykuje W swym pierwszym przemówieniu poświęconym polityce antyterrorystycznej wygłoszonym w drugiej kadencji, prezydent Obama mówił o nowym etapie w walce USA z terroryzmem.
Nie zobaczymy zdjęć martwego terrorysty Decyzja trzyosobowego składu była jednomyślna i podtrzymała orzeczenie sądu niższej instancji wydane w kwietniu 2012 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)