Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tunezja
05.04.2012 22:44

Skazani za karykatury Mahometa na Facebooku

Dwaj młodzi mężczyźni opublikowali na Facebooku karykatury proroka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Keith Roper/Flickr.com/CC)

Dwaj młodzi mężczyźni z miasta Mahdija (200 km na południe od Tunisu) zostali skazani na siedem lat więzienia za opublikowanie na Facebooku karykatur proroka Mahometa - poinformowały tunezyjskie źródła. Wyroki wydano pod koniec marca.

_ - Skazano ich, przy czym jednego zaocznie, na siedem lat więzienia za obrazę moralności, zniewagę i naruszenie porządku publicznego _ - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Tunezji Chokri Nefti, wyjaśniając, że dwaj mężczyźni zamieścili _ rysunki przedstawiające proroka nago _.

Wyrok został wydany 28 marca i obrońcy złożyli apelację. Jeden z młodych ludzi został osadzony w więzieniu, drugiego, którego było na procesie, skazano zaocznie.

_ - To o wiele za surowa kara _ - powiedziała agencji AFP obrończyni praw człowieka Bochra Bel Hadż Hmida, która powiadomiła o sprawie kancelarię prezydenta.

_ - To dwaj absolwenci, którzy wierzyli, że mogą swobodnie przyznać się do ateizmu i czuć się bezpiecznie na Facebooku _ - dodała aktywistka.

Wniosek do prokuratury złożyli na początku marca dwaj mieszkańcy Mahdii, w tym jeden prawnik, którzy zobaczyli rysunki.

Wg Bochry Bel Hadż Hmidy to pierwszy tego rodzaju wyrok. _ Wcześniej nikt się nie interesował tym, co się dzieje na Facebooku _ - powiedziała działaczka praw człowieka.

Ściganie na drodze sądowej przypadków _ obrazy moralności _ czy naruszania _ uświęconych wartości _ stało się częstsze w Tunezji od czasu rewolucji, lecz po raz pierwszy orzeczono tak surowy wyrok.

Tunezja była pierwszym krajem tzw. arabskiej wiosny. Fala antyreżimowych demonstracji w całym kraju doprowadziła do obalenia w styczniu 2011 r. rządzącego od 23 lat prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: tunezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz