Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
08.01.2013 17:58

Skandal na Węgrzech. Znany polityk...

Artykuł autorstwa współzałożyciela partii Fidesz wywołał skandal w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Artykuł autorstwa współzałożyciela partii Fidesz, która jest u władzy na Węgrzech od 2010 r., wywołał skandal w kraju. Tekst, w którym wezwano do _ wyeliminowania cygańskich zwierząt _, potępiła zarówno opozycja, jak i partia rządząca.

Studenci zaplanowali popołudnie flash-mob przed siedzibą bliskiego władzom dziennika _ Magyar Hirlap _. To właśnie w tej gazecie w sobotę ukazał się tekst członka Fideszu, Zsolta Bayera.

Dziennikarz, który w 1988 roku wraz z obecnym premierem Viktorem Orbanem oraz innymi studentami założył Fidesz, napisał, że _ cygańskie zwierzęta _ nie zasługują na to, by żyć jak istoty ludzkie, gdyż _ załatwiają swoje potrzeby tam, gdzie chcą _. Zdaniem Bayera wielu Romów jest _ zabójcami _, których należy _ natychmiast wyeliminować _.

O artykule stało się głośno w poniedziałek wieczorem, gdy minister ds. administracji państwowej i sprawiedliwości Tibor Navracsics powiedział w telewizji ATV, że dla Bayera _ nie ma miejsca _ w Fideszu.

_ - Dla osoby, która porównuje grupę ludzi do zwierząt, nie ma miejsca w naszej społeczności _ - oświadczył Tibor, który jest wiceprzewodniczącym Fideszu.

Centrolewicowa partia o nazwie Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsanya zwróciła się do prokuratora generalnego, by doprowadził do procesu Bayera o podżeganie do nienawiści. Koalicja ogłosiła też, że w niedzielę 13 stycznia zorganizuje protest.

Zdaniem lewicowego ugrupowania Polityka Może Być Inna (LMP) _ wypowiedzi Bayera to czyste podżeganie do nienawiści _. Partia zwróciła się do Fideszu o wykluczenie dziennikarza ze swoich szeregów.

Nowo powstały opozycyjny sojusz Razem 2014 (Egyuett 2014) Gordona Bajnaia, który jest rywalem Orbana, zaapelował o _ wspólną akcję lewicowych i prawicowych demokratów _.

Nie jest to pierwszy skandal z udziałem Bayera. W styczniu 2011 roku w artykule atakował _ Cohena, Cohn-Bendita i Schiffa _. Na Węgrzech nazwiska te są uważane za żydowskie. Bayer nawiązywał do brytyjskiego dziennikarza Nicka Cohena z _ The Observer _, do europosła Daniela Cohn-Bendita oraz węgierskiego pianisty Andrasa Schiffa. W 2008 roku Bayer pisał, że węgierscy Żydzi _ smarkają do węgierskich basenów _.

Czytaj więcej w Money.pl
Żywy łańcuch z ludzi. Gwaltowne protesty Ponad półtora tysiąca ludzi na Węgrzech demonstruje przeciwko kolejnym zmianom w ordynacji wyborczej.
Poseł zażądał badań genetycznych. Skandal 14 czerwca o incydencie napisało renomowane czasopismo Nature - jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.
To teraz największy problem premiera Węgier Trzy węgierskie ugrupowania opozycyjne wystąpiły dziś z inicjatywą powołania parlamentarnej komisji śledczej w celu wyjaśnienia sprawy intratnych zamówień rządowych.
Tagi: węgry, skandal, fidesz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz