Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
interpol
18.01.2015 22:19

Skandal na najwyższych szczeblach władzy w Afganistanie

Sprawa ta może przysporzyć wielu kłopotów prezydentowi, który z walki z korupcją uczynił jedno ze swych najważniejszych haseł wyborczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(James Solly/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
Kabul, Afganistan

Władze Afganistanu badają doniesienia, że nominowany na ministra rolnictwa Mohammad Jakub Haidari jest poszukiwany przez Interpol. Rzecznik prezydenta powiedział, że jeśli okaże się to prawdą, Haidariego dosięgnie afgański wymiar sprawiedliwości.

Na liście przestępców poszukiwanych przez Interpol jest mężczyzna o tym samym nazwisku, który odpowiedzialny jest za oszustwa podatkowe na wielką skalę, a co więcej wygląda jak świeżo nominowany minister - podaje AP.

Rzecznik prezydenta Aszrafa Ghaniego, Nazifullah Salarzai, powiedział, że jeśli oskarżenia dotyczą rzeczywiście Mohammada Jakuba Haidariego, to jego nominacja zostanie natychmiast wycofana.

Jak komentuje AP, sprawa ta może przysporzyć wielu kłopotów prezydentowi, który z walki z korupcją uczynił jedno ze swych najważniejszych haseł wyborczych.

Według estońskich mediów Haidari jest poszukiwany przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości za oszustwa podatkowe i defraudacje, których miał się dopuścić w 2003 roku, gdy był dyrektorem estońskiej firmy As Rapla Dairy. Haidari był szefem tej spółki do ubiegłego roku, kiedy to firma zbankrutowała.

Haidari uciekł z Estonii i nie stawił się w sądzie, gdzie toczyła się sprawa związana z bankructwem As Rapla Dairy.

Ghani ogłosił skład swego gabinetu w ubiegłym tygodniu. Jego zamiarem było utworzenie merytorycznego rządu, w którym żaden minister nie piastował takiej funkcji podczas 13 lat rządów prezydenta Hamida Karzaja, kojarzonych z korupcją i klientyzmem.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach w Afganistanie na konwój policji Przedstawiciel lokalnej policji poinformował, że trzech zabitych i 11 rannych to funkcjonariusze policji.
Żołnierze ostrzelali uczestników wesela Wskutek ostrzału zginęło 17 osób, a 49 zostało rannych.
NATO rozpoczyna nową misję w Afganistanie W skład nowej misji "Resolute Support" wchodzą również Polacy.
Tagi: interpol, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz