Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal na najwyższych szczeblach władzy w Afganistanie

0
Podziel się:

Sprawa ta może przysporzyć wielu kłopotów prezydentowi, który z walki z korupcją uczynił jedno ze swych najważniejszych haseł wyborczych.

Kabul, Afganistan
Kabul, Afganistan (James Solly/wikimedia (CC BY-SA 2.0))

Władze Afganistanu badają doniesienia, że nominowany na ministra rolnictwa Mohammad Jakub Haidari jest poszukiwany przez Interpol. Rzecznik prezydenta powiedział, że jeśli okaże się to prawdą, Haidariego dosięgnie afgański wymiar sprawiedliwości.

Na liście przestępców poszukiwanych przez Interpol jest mężczyzna o tym samym nazwisku, który odpowiedzialny jest za oszustwa podatkowe na wielką skalę, a co więcej wygląda jak świeżo nominowany minister - podaje AP.

Rzecznik prezydenta Aszrafa Ghaniego, Nazifullah Salarzai, powiedział, że jeśli oskarżenia dotyczą rzeczywiście Mohammada Jakuba Haidariego, to jego nominacja zostanie natychmiast wycofana.

Jak komentuje AP, sprawa ta może przysporzyć wielu kłopotów prezydentowi, który z walki z korupcją uczynił jedno ze swych najważniejszych haseł wyborczych.

Według estońskich mediów Haidari jest poszukiwany przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości za oszustwa podatkowe i defraudacje, których miał się dopuścić w 2003 roku, gdy był dyrektorem estońskiej firmy As Rapla Dairy. Haidari był szefem tej spółki do ubiegłego roku, kiedy to firma zbankrutowała.

Haidari uciekł z Estonii i nie stawił się w sądzie, gdzie toczyła się sprawa związana z bankructwem As Rapla Dairy.

Ghani ogłosił skład swego gabinetu w ubiegłym tygodniu. Jego zamiarem było utworzenie merytorycznego rządu, w którym żaden minister nie piastował takiej funkcji podczas 13 lat rządów prezydenta Hamida Karzaja, kojarzonych z korupcją i klientyzmem.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach w Afganistanie na konwój policji Przedstawiciel lokalnej policji poinformował, że trzech zabitych i 11 rannych to funkcjonariusze policji.
Żołnierze ostrzelali uczestników wesela Wskutek ostrzału zginęło 17 osób, a 49 zostało rannych.
NATO rozpoczyna nową misję w Afganistanie W skład nowej misji "Resolute Support" wchodzą również Polacy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)