Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Kaczyński
25.11.2013 15:16

Siwiec ma przeprosić Ziobrę za słowa o...

Europoseł Marek Siwiec powiedział, że jako minister sprawiedliwości Ziobro wysłał siepaczy do Barbary Blidy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Europoseł Marek Siwiec (TR) ma przeprosić europosła Zbigniewa Ziobrę (SP) za swe słowa, że jako minister sprawiedliwości _ wysłał siepaczy _ do Barbary Blidy - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sąd uwzględnił w zasadniczej części pozew Ziobry, który za naruszenie swych dóbr osobistych żądał od Siwca przeprosin i wpłaty 30 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny. Sąd nakazał pozwanemu przeprosiny w TVN24, ale oddalił roszczenia finansowe powoda.

Wyrok jest nieprawomocny. Na jego ogłoszeniu nie stawili się ani politycy, ani ich pełnomocnicy - którzy mogą złożyć apelacje.

Ziobro poczuł się dotknięty wypowiedzią Siwca z 2009 r., gdy obaj kandydowali do europarlamentu. Siwiec - odnosząc się do słów Ziobry o upolitycznieniu prokuratury - zarzucił mu _ organizowanie i wszczynanie dziesiątek politycznych śledztw _ oraz _ wysłanie siepaczy do domu Barbary Blidy _.

Po trzech latach Ziobro skierował do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych, w którym zażądał od Siwca przeprosin w TVN24, gdzie padła ta wypowiedź, oraz w _ Rzeczpospolitej _. Żądał też 30 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz stowarzyszenia Katon.

_ Nie mówi się o funkcjonariuszach państwa siepacze; to są ludzie, którzy zasługują na szacunek za swą pracę w policji, ABW, sędziów czy prokuratorów. Jeśli są w ich pracach jakieś nieprawidłowości, to należy je wyjaśnić, ale nazywanie ich siepaczami to przekroczenie wszelkich granic _ - mówił Ziobro w sądzie. Swój udział w sprawie tzw. mafii węglowej i wątku Blidy Ziobro uznał za _ marginalny _.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa jako bezzasadnego. Jak mówił Siwiec, _ słowo +siepacz+ nie jest tożsame ze słowem morderca. Siepacz to zbir, wynajęta osoba _. Dodał, że _ to był pewnego rodzaju skrót, była w nim emocja _. W jego ocenie twierdzenia Ziobry są niewiarygodne, o czym świadczy raport sejmowej komisji śledczej i wniosek o Trybunał Stanu wobec b. ministra.

Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda, takich, jak cześć i dobre imię, a nawet _ wręcz do fałszywego oskarżenia _. Dlatego nakazał Siwcowi opublikowanie na swój koszt przeprosin, które mają być wyemitowane przed godz. 21. w TVN24 - w postaci planszy z tekstem, odczytanego zarazem przez lektora. Pozwany ma przeprosić za nieprawdziwą informację, jakoby powód _ wysłał siepaczy _ do Blidy, bo nie miało to _ żadnej podstawy faktycznej _.

_ Trudno przyjąć, że powód może być uznany za osobę, która wysłała kogokolwiek do domu Blidy _ - mówił sędzia Tomasz Wojciechowski w uzasadnieniu wyroku. Sąd nie badał, czy Ziobro wiedział o akcji w domu Blidy, bo - jak uzasadniał sędzia - jest różnica między słowem _ wysłał _ a _ wiedział _. _ Postępowanie nie wykazało, by Ziobro wydawał polecenie zatrzymania Blidy _ - dodał sędzia.

Zarazem zaznaczył, że sąd nie badał, czy Ziobro naciskał na prokuratorów prowadzących śledztwo, bo - jak się wyraził sędzia - _ było to przedmiotem ocen dwóch sejmowych komisji śledczych _. Sąd podkreślił, że pomówienie o _ wysłanie siepaczy _ musiało pozbawiać Ziobrę zaufania niezbędnego do wykonywania zawodu polityka. Sąd uznał, że - niezależnie od użycia _ literackiego słowa siepacze _ - wypowiedź Siwca była _ twierdzeniem o faktach _, a nie oceną, a jej prawdziwości pozwany nie wykazał.

Według sądu _ siepacze _ to pejoratywne określenie funkcjonariuszy ABW, pośrednio rzutujące na tych, którzy ich wysłali, bo łączące się z użyciem siły i przemocą. Zdaniem sądu odbiorca nie mógł tych słów odebrać tak, że wysłała ich prokuratura jako taka, na której czele stał wtedy Ziobro (jak mówił Siwiec w sądzie).

Sąd ograniczył zakres przeprosin tylko do TVN24. Oddalił też żądanie zadośćuczynienia, uznając, że przeprosiny _ powinny dać powodowi wystarczającą satysfakcję _. _ To nie słowa Siwca spowodowały, że temat tej sprawy jest nośny _ - zaznaczył sędzia.

Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo w 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej. PO chce postawić Ziobrę i ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej, m.in. w sprawie Blidy.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS ma przeprosić znanego artystę Chodziło o zaprezentowanie fragmentu utworu piosenkarza na konferencji prasowej. Sąd uznał, że partie polityczne nie powinny korzystać z utworów bez zgody autorów.
"W cywilizowanym państwie to się nie godzi" _ Tajne przez poufne to czasy PRL-u, to czasy komuny, to świat z Białorusi rodem wzięty _.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz