Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siwiec i Palikot nadal zapraszają SLD do Europy Plus

0
Podziel się:

- SLD ma nadal propozycję współpracy przeciwko PO i PiS - mówi Marek Siwiec.

Siwiec i Palikot nadal zapraszają SLD do Europy Plus
(PAP/Paweł Supernak)

SLD ma nadal propozycję przyłączenia się do Europy Plus i współpracy przeciwko PO i PiS - przekonywali w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) Marek Siwiec i Janusz Palikot. Ich zdaniem polskiej polityce _ potrzeba świeżości i odwagi _.

Stowarzyszenie Europa Plus ma być zalążkiem do tworzenia centrolewicowej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. Poparcie dla utworzenia listy zadeklarował b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, w projekt zaangażowany jest też Palikot i jego ugrupowanie.

_ - SLD ma otwartą ofertę przyjścia do nas, albo nawet spotkania się z nami pod sztandarami i w zorganizowanym szyku, bo to jest organizacja, która ma swoją godność, swoją tradycję i swoje fobie. To jest uzasadnione, bo ta organizacja nieraz poddawana była grze nie fair. Nikt dzisiaj nie ma planu wrogiego przejęcia SLD, ani jakiegokolwiek przejęcia. Oferta jest atrakcyjna, bo może udowodnić, że istnieje synergia po lewej stronie sceny politycznej _ - powiedział Siwiec w Dąbrowie Górniczej.

Jak mówił, politycy Sojuszu powinni się zastanowić, czy jest szansa na rozbudowę swoich wpływów w ramach takiej _ synergicznej organizacji _. _ Im więcej kalkulacji, a mniej fochów, tym łatwiej będzie rozmawiać, na razie mamy fochy, ale tak bywa czasami w życiu _ - powiedział Siwiec.

Jak mówił, w pierwszych tygodniach funkcjonowania nowej inicjatywy _ został wylansowany brand _. Teraz trwają prace organizacyjne: złożono wniosek o rejestrację stowarzyszenia, rozpoczyna działalność strona internetowa, konstruowany jest skład kadrowy pełnomocników wojewódzkich, a 12 kwietnia ma zostać otwarte biuro w Warszawie. Siwiec zaznaczył, że Kwaśniewski nie angażuje się osobiście we wszystkie prace organizacyjne.

_ - Oczekiwanie, że Aleksander Kwaśniewski będzie brał udział w fazie, gdzie ruszyli w teren hetmani polni i zachęcają ludzi do Europy Plus jest niepoważne, dlatego że on ma rolę hetmana koronnego. On się będzie zajmował dużymi operacjami politycznymi wtedy, gdy wojsko zostanie zgromadzone, z tą armią przyjdziemy do niego _ - mówił półżartem Siwiec.

Na konferencji prasowej Siwiec i Palikot przedstawili także wyniki najnowszego sondażu TNS OBOP, z którego wynika, że 23 proc. pytanych chciałoby zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Europę Plus. Ich zdaniem to dowód na to, że w polskiej polityce _ potrzeba nowości, świeżości, odwagi i wyobraźni _.

_ - To pierwsze wreszcie rzetelne badanie, zgodne z prognozą, jaką prezentowaliśmy z Markiem miesiąc temu, mówiąc o poparciu, jakie lista Aleksandra Kwaśniewskiego, Palikota i Siwca mogłaby mieć. Cieszę się, że to zostało pokazane _ - powiedział Palikot.

_ - Ten sondaż pokazuje też marginalną pozycję SLD, w granicach 5 proc. poparcia, stąd histeryczne zachowania Leszka Millera w ostatnim czasie. Ponownie wzywam do opamiętania, ewentualnie jakiejś wizyty u psychoterapeuty i normalnego przyłączenia się do Europy Plus i współpracy razem przeciwko PO-PiS-owi, a nie dzielenia _ - dodał.

Siwiec, Palikot i Andrzej Rozenek wzięli udział w spotkaniu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a następnie w Kongresie Europy Plus w Tychach.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy Europy Plus ujawniają nową strategię Europa Plus w wyborach do Sejmu zdobyłaby 8 procent głosów - wynika z sondażu Homo Homini. Według badania, nowa inicjatywa przegrałaby z...
Miller mówi za czym tęsknią Polacy Szef SLD zwrócił się do byłego prezydenta, by ten raz jeszcze przemyślał czy warto budować Europę Plus z Januszem Palikotem.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)