Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces berlusconiego
19.06.2013 23:21

Silvio Berlusconi trafi do więzienia?

W wydanym oświadczeniu Berlusconi określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prowadzone przeciwko Silvio Berlusconiemu postępowanie karne w związku z zarzutami nadużyć podatkowych nie jest obciążone błędami proceduralnymi, co toruje drogę do jego prawomocnego skazania.

76-letni właściciel medialnego imperium i były premier jest przywódcą współtworzącego obecną włoską kruchą koalicję rządową prawicowego ugrupowania Lud Wolności (PdL). W sprawie o popełnienie przestępstw podatkowych został w maju bieżącego roku skazany przez sąd w Mediolanie w drugiej instancji na cztery lata pozbawienia wolności wraz z pięcioletnim zakazem zajmowania funkcji publicznych.

Wyrok nie jest jednak dotąd prawomocny, a gdyby takim się stał, na mocy ustawy amnestyjnej z 2006 roku kara pozbawienia wolności zostałaby automatycznie skrócona do jednego roku. Utrzymałby się natomiast zakaz pełnienia funkcji publicznych, co zmusiłoby Berlusconiego do oddania mandatu senatora.

Dlatego jego adwokaci starają się przede wszystkim o przedłużenie postępowania, gdyż w połowie 2014 roku cała sprawa uległaby przedawnieniu. Celowi temu służyło złożenie w Trybunale Konstytucyjnym wniosku o uznanie całego procesu za wadliwy w związku z decyzją sędziów, którzy w marcu 2010 roku nie zgodzili się na odłożenie rozprawy z udziałem Berlusconiego z powodu konieczności przewodniczenia przez niego w tym samym czasie obradom rządu.

Ogłoszone orzeczenie Trybunału stwierdza, że wbrew uzasadnieniu wniosku sędziowie mieli wówczas prawo odrzucić argumentację Berlusconiego, iż posiedzenie rządu tworzyło legalną przeszkodę dla odbycia rozprawy. Jak się oczekuje, sprawa, która trafi teraz do trzeciej instancji, zostanie ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd kasacyjny mniej więcej w listopadzie.

W wydanym oświadczeniu Berlusconi określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, ale zaznaczył, że nie osłabi ono jego poparcia dla rządu lewicowego premiera Enrico Letty. Natomiast reprezentujący PdL ministrowie zadeklarowali _ szok, gorycz i głębokie zaniepokojenie _ z powodu wyroku, co sygnalizuje wzrost napięcia w koalicji, drążonej również poważnymi konfliktami wokół polityki gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi przegrał apelację. Grozi mu 4 lata więzienia Sprawa, w której skazano byłego szefa włoskiego rządu, dotyczy początku lat 90.
Dolce i Gabbana przed sądem. Jaki wyrok? Prokurator żądał dla dwóch znanych stylistów, właścicieli wielkiego domu mody, kary dwóch i pół roku pozbawienia wolności.
Prezydent chce ułaskawienia. Jak najszybciej Kradł, bo ma umysł pięciolatka. Nie zasłużył na więzienie - uważa Kancelaria Prezydenta.
Tagi: proces berlusconiego, berlusconi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz