Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski zignorowany przez Ławrowa. Poleci na Ukrainę

0
Podziel się:

Konflikt na Krymie jest tematem zakulisowych rozmów w Hadze, w tym spotkania przywódców grupy G7.

Sikorski zignorowany przez Ławrowa. Poleci na Ukrainę
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bEIMibSd

Wbrew planom, spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z szefem rosyjskiej dyplomacji nie odbyło się. Do rozmów miało dojść na marginesie szczytu nuklearnego w Hadze. Jednocześnie minister spraw zagranicznych zapowiedział wizytę na Ukrainie już w środę.

Aktualizacja 22:30

O tym, dlaczego nie doszło do rozmowy, poinformował szef polskiej dyplomacji: - _ Niestety, pan minister Ławrow wyszedł podczas wystąpienia ministra spraw zagranicznych Ukrainy i już nie wrócił. Andrij Deszczyca nie wygląda mi na faszystę, więc nie wiem dlaczego go w taki sposób traktować _ - skomentował Sikorski. Tematem rozmów Sikorski - Ławrow miała być sytuacja na Ukrainie.

bEIMibSf

Po jutrze dojdzie za to do rozmów Radosława Sikorskiego z nowymi władzami Ukrainy. Odwiedzi Kijów i Odessę. Jak poinformował na Konferencji Nuklearnej w Hadze, zależy mu na tym, by również inni ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej i OBWE odwiedzali naszych wschodnich sąsiadów. Chodzi zwłaszcza o te ośrodki, w których istnieje domniemanie, że mogą się stać miejscem _ kolejnych ryzyk związanych z integralnością terytorialną Ukrainy _.

Ławrow znalazł czas dla ministra Ukrainy

Siergiej Ławrow oświadczył, że do jego spotkania z p. o. ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Deszczycą doszło z polecenia prezydenta Rosji w celu podtrzymania roboczych kontaktów z Kijowem.

_ - Prezydent FR już dość dawno powiedział, że polecił członkom rządu podtrzymywać robocze kontakty z wyznaczonymi przez Radę Najwyższą (parlament) pełniącymi obowiązki różnych ministrów Ukrainy, i takie kontakty są realizowane. To był jeden z nich _ - powiedział Ławrow, który rozmawiał z Deszczycą na marginesie odbywającego się w Hadze szczytu ws. bezpieczeństwa nuklearnego.

bEIMibSl

Ławrow poinformował, że Deszczyca poprosił o spotkanie. _ - Omówiliśmy bieżące sprawy i zadania, które według nas należy uwzględnić w celu przezwyciężenia wewnątrzukraińskiego kryzysu _ - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji. _ To sprawy przede wszystkim samych Ukraińców _ - dodał.

Sytuacja na Ukrainie jest tematem zakulisowych rozmów w Hadze, w tym spotkania przywódców grupy G7.

Pierwsze podsumowania szczytu

Wspólnota międzynarodowa musi utrzymywać gwarancje bezpieczeństwa, by być wiarygodną w oczach krajów zainteresowanych bronią atomową. Takie przesłanie było mottem przemówienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego podczas pierwszego dnia szczytu nuklearnego w Hadze.

Chodzi między innymi o Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku, w którym Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i granic Ukrainy. W zamian Kijów zrzekł się swojego arsenału atomowego, przejętego po rozpadzie Związku Radzieckiego.

bEIMibSm

Jak powiedział szef polskiej dyplomacji, podobnego zdania byli także inni uczestnicy spotkania w Hadze, między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel czy sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon:

- _ Ukraina zrobiła w 1994 roku dokładnie to, co chcielibyśmy, aby Korea Północna zrobiła dzisiaj. Dlatego bardzo ważne jest przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, tak aby przyszłe tego typu gwarancje były wiarygodne i interesujące dla krajów o ambicjach __ nuklearnych _ - powiedział Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow spotkał się z ukraińskim ministrem Do spotkania doszło przy okazji szczytu w Hadze, na prośbę ukraińskiej delegacji.
Minister Sikorski: wzywamy do umiaru _ - Trzymam za słowo stronę rosyjską, że jej też zależy na uspokojeniu sytuacji i na kompromisie - _ podkreślił szef polskiej dyplomacji.
_ Rosjanie na Ukrainie potrzebują pomocy _ W rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się dziś posiedzenie komisji rządu ds. Rosjan za granicą.
bEIMibSG
KOMENTARZE
(0)