Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Putin zmusił Zachód do podjęcia decyzji

0
Podziel się:

- To co wydarzyło się na Ukrainie kończy pewną epokę - mówi szef MSZ Radosław Sikorski.

Sikorski: Putin zmusił Zachód do podjęcia decyzji
(Ministerie van Buitenlandse Zaken/CC BY-SA 2.0/flickr)

Sikorski i były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Stephen J. Hadley wzięli udział w debacie poświęconej partnerstwu transatlantyckiemu. - _ To co wydarzyło się na Ukrainie kończy pewną epokę. Prezydent Putin ma obraz Zachodu, który próbuje zabrać część terytorium rosyjskiego. My zaś stoimy na pozycji obronnej, bronimy prawa międzynarodowego, integralności granic _ - mówił Radosław Sikorski.

Sikorski dodał, że w niektórych państwach europejskich istnieje przeświadczenie, że prezydenta Rosji można przekonać do korzyści płynących z umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

_ - Według mnie Rosja przeciwstawia się umowie stowarzyszeniowej nie dlatego, że jej nie rozumie, ale dlatego, że ją bardzo dobrze rozumie. Putin wie, że po jej podpisaniu Ukraina zamiast być częścią prawa rosyjskiego, stanie się częścią prawa europejskiego. Takie zmiany prezydent Rosji widzi jako zagrożenia dla systemu, który jest w jego kraju _ - mówił Sikorski.

Szef MSZ podkreślił, że Władimir Putin zmusił państwa Zachodu do podjęcia decyzji: czy opowiadają się za demokracją na Ukrainie na wzór europejski, czy chcą tam systemu oligarchicznego podobnego do rosyjskiego.

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

W tym roku w panelach dyskusyjnych weźmie udział około 450 polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE, USA oraz Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozbrajanie separatystów nie jest najważniejsze Istotniejsze według rosyjskiego MSZ jest usunięcie praprzyczyn konfliktu w tym regionie.
"Rosyjska bomba tyka" na Białorusi Z badań niezależnego ośrodka NISEPI wynika, że większość Białorusinów (68-75 proc.) pytanych, do kogo im bliżej kulturowo: Rosji czy Europy, wybiera tę pierwszą opcję, a 20-30 proc. - drugą.
"Putinowi sprawy wymykają się spod kontroli" - _ Prezydent Rosji Władimir Putin zawsze chciał, by Ukraina była podporządkowana Moskwie _ - powiedział były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)