Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: o zwrocie wraku Tu-154M: Wyczerpaliśmy możliwości dwustronne

0
Podziel się:

- Wyczerpaliśmy możliwości działania dwustronnego - tak szef MSZ
Radosław Sikorski uzasadnia prośbę, z jaką zwrócił się do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton.

Sikorski: o zwrocie wraku Tu-154M: Wyczerpaliśmy możliwości dwustronne
(kprm.gov.pl)

_ - Wyczerpaliśmy możliwości działania dwustronnego _ - tak szef MSZ Radosław Sikorski uzasadnia prośbę, z jaką zwrócił się do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu przez Rosjan wraku Tu-154M.

Pytany, o co konkretnie zwrócił się do Ashton, Sikorski odparł: _ O to, aby podczas szczytu powiedzieć, że jedno z państw członkowskich ma problem w relacjach z Rosją _.

_ - Nie pierwszy raz zwracamy się w takiej formule do Unii Europejskiej. Przypomnę - prezydencja niemiecka udzieliła nam wsparcia w sprawie bojkotu naszych produktów żywnościowych, a później Komisja Europejska wsparła nas w negocjacjach gazowych, dzięki czemu uzyskaliśmy lepszy efekt. Więc, póki co, precedensy są dobre _ - ocenił minister.

Przyznał, że zwrot wraku tupolewa to _ innego rodzaju, bardzo bilateralna kwestia _, ale - jak dodał - _ wyczerpaliśmy możliwości działania dwustronnego _.

_ - Wrak i skrzynki są naszą własnością i domagamy się od ponad dwóch lat ich zwrotu. Zwracaliśmy się do Federacji Rosyjskiej już na wszystkich możliwych szczeblach: prokuratury, ministra sprawiedliwości, premiera, prezydenta. Obiecał nam to prezydent Federacji Rosyjskiej - kiedy był w Polsce - obiecał to rodzinom smoleńskim _ - zaznaczył Sikorski.

_ - Działamy systematycznie. Na szczeblu bilateralnym - tak długo jak się da - no i niestety też na wyższych szczeblach, gdy to nie skutkuje _ - dodał.

Sikorski powiedział też, że o wraku rozmawiał w ubiegłym tygodniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Pytany, czy uzyskał taką samą odpowiedź co zwykle (czyli, że wrak musi zostać w Rosji do zakończenia śledztwa), Sikorski odparł: _ Niestety, mimo że, o ile wiem, prokuratura rosyjska mogłaby uznać, że wrak nie jest już jej potrzebny jako dowód _.

Sikorski ocenił też, że - już po przekazaniu wraku Polsce - prokuratura rosyjska mogłaby w razie potrzeby skorzystać z pomocy prawnej polskiej prokuratury. _ - Czyli, gdyby istniała wystarczająca dobra wola, decyzja polityczna to skrzynki i wrak mogłyby do Polski wrócić _ - konkludował minister.

Dopytywany, jak zatem interpretuje sprzeciw Rosji, Sikorski odparł: _ Nie chcę się wdawać w interpretacje, bo interesuje mnie rezultat _. Jego zdaniem z _ elementarza dyplomacji _ wynika, iż jeśli jest sprawa niezałatwiona, to jest ona podnoszona na kolejne, coraz wyższe szczeble.

Sikorski poinformował w poniedziałek, że na forum Rady ds. Zagranicznych UE poprosił Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu przez Rosjan wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Catherine Ashton przyjęła do wiadomości prośbę ministra - podały jej służby prasowe.

Szczyt UE-Rosja odbędzie się 21 grudnia w Brukseli; zacznie się od roboczej kolacji już 20 grudnia. Ze strony unijnej weźmie w nim udział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Ashton oraz kilku innych komisarzy. Z Rosji ma być prezydent Władimir Putin, szef MSZ Siergiej Ławrow i kilku innych ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski zaskoczył Ashton. Za późno? Witold Waszczykowski skrytykował prośbę Radosława Sikorskiego o pomoc Unii Europejskiej w zwróceniu przez Rosję wraku tupolewa.
Nie wyobrażam sobie teraz filmu o Smoleńsku Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że w tej chwili zrobienie dobrego filmu na temat katastrofy smoleńskiej będzie "albo bardzo trudne, albo niewykonalne".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)