Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sikorski
26.03.2014 06:40

Sikorski na Ukrainie. To znak poparcia dla reform

Szef MSZ Radosław Sikorski spotka się m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem i szefem MSZ Andrijem Deszczycą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Szef MSZ Radosław Sikorski daje się na Ukrainę, gdzie odwiedzi Kijów i Odessę. Spotka się m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem i szefem MSZ Andrijem Deszczycą. W Odessie odwiedzi polski konsulat, który przejął obowiązki konsulatu na Krymie.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział dziennikarzom, że wizyta jest _ znakiem poparcia dla nowych władz, reform, transformacji i demokratyzacji Ukrainy _. _ Odwiedzamy Odessę, żeby zbadać jaka sytuacja panuje w południowo-wschodniej Ukrainie oraz aby przeanalizować możliwości prowadzenia opieki konsularnej nad tymi terenami _ - dodał.

Na środę rano zaplanowane jest spotkanie z szefem MSZ Andrijem Deszczycą. Później Sikorski ma spotkać się z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz z szefem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Kijowie, gdzie trwają rozmowy z MFW w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej. Według ministra finansów Ołeksandra Szłapaka wsparcie może wynieść 15-20 mld dolarów. Rząd liczy na to, że pierwsza transza pomocy zostanie wypłacona już w kwietniu.

Sikorski podczas wizyty na Ukrainie odwiedzi polski konsulat w Odessie. Ta placówka, w związku z napiętą sytuacją na Krymie, przejęła dotychczasowe zadania konsulatu w Sewastopolu, którego działanie czasowo zawieszono.

W zeszłym tygodniu wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekonywała w Sejmie, że ministerstwo nie ma sygnałów od osób pochodzenia polskiego z Krymu, żeby z tego powodu pogorszyła się ich możliwość kontaktu z przedstawicielami państwa polskiego. _ Wynika to z tego, że na Krymie prawie takich osób nie ma. Polska mniejszość to przede wszystkim inne regiony: zachodnia, środkowa Ukraina _ - podkreśliła.

W Odessie Sikorski porozmawia z przedstawicielami unijnej misji szkoleniowo-kontrolnej EUBAM monitorującej granicę Mołdawii z Ukrainą. We wschodniej części Mołdawii znajduje się separatystyczne, rosyjskojęzyczne Naddniestrze. Rosja wspiera republikę gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.

Szef polskiego MSZ wygłosi także na odeskim uniwersytecie wykład poświęcony integracji europejskiej. Sikorski powiedział w poniedziałek, że w jego ocenie przedstawiciele UE i OBWE powinni regularnie odwiedzać te miejsca na Ukrainie, których integralność jest zagrożona. _ Mam nadzieję, że inni europejscy koledzy też takich wizyt dokonają _ - zaznaczył

Sikorski oświadczył również, że wraz z kanclerz Niemiec, sekretarzem generalnym ONZ i innymi liderami Zachodu, Polska opowiada się za utrzymaniem wiarygodności gwarancji bezpieczeństwa, w tym tych danych Ukrainie w 1994 roku w ramach Memorandum Budapeszteńskiego.

Minister powiedział, że gwarantami podobnych umów powinny być nie tylko państwa sygnatariusze, ale także cała społeczność międzynarodowa, w której interesie jest, aby niektóre kraje zrezygnowały ze swojego potencjału nuklearnego.

Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego Stany Zjednoczone, Rosja i W. Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 r. Trzy kraje zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej Ukrainy. Zobowiązały się też, że nie użyją przeciwko Ukrainie siły - z wyjątkiem sytuacji samoobrony czy innych okoliczności pozostających w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: Ukraina nie jest jeszcze gotowa Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Specjalna misja oceni, co dzieje się z Czechami Misja, w skład której wejdzie przedstawiciel czeskiej ambasady w Kijowie oraz dwaj policjanci, wyruszy na Wołyń już jutro.
Sikorski rozmawia z sekretarzem stanu USA MSZ poinformował, że dzisiaj w godzinach popołudniowych z inicjatywy amerykańskiej doszło do rozmowy telefonicznej sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego z ministrem Radosławem Sikorskim. Tematem rozmowy był rozwój wydarzeń na Ukrainie.
Sikorski: "Ostrzegałem przed korpucją" Każda pomoc Zachodu dla Ukrainy musi być warunkowana walką z korupcją i początkiem reform.
Tagi: sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz