Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski straci fotel? Jutro głosowanie w Sejmie i sprawozdanie Schetyny

0
Podziel się:

Sam Sikorski ocenia, że wniosek o jego odwołanie jest nieproporcjonalny do rangi wydarzenia. Chodzi o wywiad, którego udzielił amerykańskiemu portalowi Politico.

Sikorski straci fotel? Jutro głosowanie w Sejmie i sprawozdanie Schetyny
(PAP/Radek Pietruszka)

Jutro Sejm wysłucha informacji szefa MSZ Grzegorza Schetyny o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015. Minister ma wezwać do ponadpartyjnego porozumienia w sprawach, które są polską racją stanu. Posłowie zajmą się też wnioskiem PiS o odwołanie marszałka Radosława Sikorskiego.

Podczas wystąpienia szefa polskiej dyplomacji w Sejmie będzie obecny prezydent Bronisław Komorowski.

Wystąpienie szefa MSZ zapowiedziała w sejmowym expose 1 października premier Ewa Kopacz. Mówiła wtedy, że odbudowanie zaufania obywateli wymaga budowania ponadpartyjnego porozumienia w sprawach, które są polską racją stanu, a więc w polityce zagranicznej i obronnej.

_ - Minister Schetyna w swoim expose odniesie się do zagrożeń, przed którymi stoi Polska i Europa. To będzie adekwatna reakcja na to, co się dzieje w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, czyli na Ukrainie, na zachowanie Rosji w obecnym kryzysie, oraz na to, jakim zagrożeniem jest sytuacja w Libii, Syrii i Iraku _ - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

_ - Chcemy, żeby w expose zabrzmiała myśl o rozwoju Polski po 2020 roku, czyli po momencie, kiedy polska będzie zasilana funduszami unijnymi. Tematem będzie też wezwanie wszystkich sił politycznych do wspólnego budowania stanowiska w odniesieniu do polityki zagranicznej. Powinna ona być kwestią, zwłaszcza teraz, dalekowzroczną i strategiczną, a nie rozgrywek politycznych _ - dodał rzecznik MSZ.

Z informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że Grzegorz Schetyna zamierza w swoim wystąpieniu dokonać oceny polityki Rosji wobec Ukrainy i powiedzieć o wpływie katastrofy smoleńskiej na stosunki polsko-rosyjskie. Ma poruszyć też takie kwestie jak przyszłość NATO, przyszłość europejskiej polityki sąsiedztwa i obrony.

Prawdopodobnie minister opowie się za utrzymaniem gwarantowanej przez UE wolności przepływu osób, usług i kapitału.

Wystąpienie szefa MSZ w Sejmie ma rozpocząć się o godz. 13; po informacji planowana jest debata krótka; całość ma zająć ponad 5,5 godziny. Samo wystąpienie ma potrwać ok. 35-40 min.

Priorytety polskiej polityki zagranicznej prezentowane są w Sejmie każdego roku. Ostatnia informacja ministra spraw zagranicznych została przedstawiona w maju tego roku, przez Radosława Sikorskiego. Schetyna planuje także wystąpić wiosną.

Z kolei wieczorem posłowie rozpatrzą wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie z funkcji marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego; głosowanie odbędzie się w piątek. Kandydatem PiS na następcę Sikorskiego jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow.

Wniosek został złożony koniec października w związku z publikacją amerykańskiego portalu Politico, w której przytoczono wypowiedzi b. szefa MSZ. Wynikało z nich, że w 2008 roku w Moskwie ówczesny premier (dziś prezydent) Rosji Władimir Putin miał mówić premierowi Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy. Sikorski przyznał później, że podczas wizyty polskiej delegacji rządowej w Rosji nie doszło do rozmowy dwustronnej Tusk-Putin. Stwierdził, że w tej sprawie zawiodła go pamięć.

Sam Sikorski ocenił, że wniosek o jego odwołanie jest _ nieproporcjonalny do rangi wydarzenia _. Podkreślił, że zdecydował, by wniosek był głosowany _ bez zbędnej zwłoki _ na obecnym posiedzeniu. Wniosek o odwołanie marszałka - dodał Sikorski - da opozycji możliwość, by odnieść się do jego _ niefortunnej _ wypowiedzi dla amerykańskiego portalu Politico.

Zgodnie z Regulaminem Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Rozpatrzenie wniosku w sprawie odwołania marszałka oraz wyboru kolejnego i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna broni swojego poprzednika - _ Wczorajsze i poranne niezręczności zostały zamknięte bardzo jasnym komunikatem. Dyplomacja nie lubi rozgłosu i hałasu, lubi ciszę _ - mówi szef MSZ.
Radosław Sikorski kandydatem na marszałka Sejmu. Dziś debata Przed posiedzeniem Sejmu ma się zebrać Prezydium. Zdecyduje, czy w porządku obrad znajdzie się także wybór wicemarszałka
Sikorski się nie boi i oskarża opozycję Opozycja chce odwołania Sikorskiego w związku z zamieszaniem po jego wypowiedzi dla amerykańskiego portalu Politico.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)