Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siergiej Ławrow: "Nie ma alternatywy dla współpracy Rosja-Unia"

0
Podziel się:

Zbyt wiele nas wiąże - zapewnił Siergiej Ławrow.

Siergiej Ławrow: "Nie ma alternatywy dla współpracy Rosja-Unia"
(UN Geneva/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

_ Obecny negatywny trend w sprawach globalnych nie jest naszym wyborem _ - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Podkreślił zarazem, że to nie Moskwa jest winna napięć we wzajemnych stosunkach z powodu kryzysu ukraińskiego.

Odnosząc się do UE, zapewnił: _ nie ma realnej alternatywy dla wzajemnie korzystnej i równoprawnej współpracy między Rosją a Unią Europejską. Zbyt wiele nas wiąże _.

Ławrow powiedział, że to władze Ukrainy chcą, by Rosja występowała w kryzysie ukraińskim w charakterze strony konfliktu. Według niego Kijów postępuje w ten sposób, by uniknąć rozmów z powołanymi przez separatystów _ republikami ludowymi _ na wschodzie Ukrainy, Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL).

_ - Jest to kurs całkowicie kontrproduktywny i prowokacyjny, który nie ma żadnych szans na sukces _ - oświadczył. Powtórzył, że Rosja nalega na to, by władze w Kijowie prowadziły bezpośredni dialog z DRL i ŁRL. Niezbędne jest _ prowadzenie bezpośrednich rozmów z tymi, którzy powstali przeciwko bezprawnemu, sprzecznemu z konstytucją przewrotowi państwowemu _ - oświadczył.

Nawiązał też do ostatnich decyzji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który nakazał wstrzymanie w strefie konfliktu na wschodzie działalności urzędów i przedsiębiorstw, a także przerwanie tam obsługi rachunków bankowych. Ławrow powiedział, że chodzi o _ gospodarczą blokadę _ Donbasu. Oskarżył stronę ukraińską o wojownicze zamiary.

_ - Jest taka myśl, że za tym dekretem stoi (...) dążenie do przygotowania gruntu pod kolejną interwencję wojskową i pod kolejną próbę, by problem rozwiązać metodą siłową _ - powiedział rosyjski minister. Ławrow wyraził nadzieję, że wkrótce zakończy się proces ustalenia linii rozgraniczenia w strefie konfliktu.

_ - Mam nadzieję, że lada chwila zakończy się proces ostatecznego uzgodnienia linii rozdzielenia, co pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie wyprowadzania przez obie strony ciężkiego uzbrojenia _ - powiedział. Dalszym elementem - mówił Ławrow - powinno być zaangażowanie na linii rozgraniczenia obserwatorów OBWE. _ - To pozwoli na ustanowienie rzeczywiście trwałego reżimu wstrzymania ognia _ - powiedział szef MSZ Rosji.

Rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy strony konfliktu ustaliły jeszcze we wrześniu, podczas rozmów w Mińsku.

Władze ukraińskie deklarują wolę utrzymania rozejmu, zwracają jednak uwagę, że posiłki dla separatystów z sąsiedniej Rosji, w postaci ciężkiego sprzętu wojskowego i ludzi, nie świadczą o pokojowych zamiarach Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja odpowiada na sankcje. Ukarani... Rzecznik MSW zauważył, że działania Stanów Zjednoczonych i Unii _ nie mogły pozostać bez reakcji. _
Miedwiediew stawia warunki Zachodowi Premier Rosji powiedział, że w celu przezwyciężenia problemów w stosunkach potrzebne jest zniesienie sankcji.
Rosja poucza świat co do suwerenności Syrii Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział szefowi dyplomacji USA Johnowi Kerry'emu, że walcząc z Państwem Islamskim Stany Zjednoczone powinny respektować suwerenność Syrii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)