Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sienkiewicz: to fatalny moment na komisję śledczą ds. WSI

0
Podziel się:

To fatalny moment na komisję śledczą - mówi szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w kontekście wojny na Ukrainie.

Sienkiewicz: to fatalny moment na komisję śledczą ds. WSI
(www.kprm.gov.pl)

_ To fatalny moment na komisję śledczą _ - mówi szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w kontekście wojny na Ukrainie. Według niego komisje śledcze często są w Polsce _ elementem bardzo brutalnej bieżącej gry politycznej, której w tym wypadku obiektem szczególnym będą służby wojskowe _.

Sienkiewicz był pytany w Radiu TOK FM o sprawę komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych za rządów PiS. Przedwczoraj klub PO ogłosił, że poprze wniosek Twojego Ruchu o jej powołanie. W piątek Sejm ma rozstrzygnąć, czy propozycja TR trafi do dalszych prac w Sejmie.

_ Wszyscy wiedzą jaki koń był i wiadomo, że pan minister Macierewicz za swojej kadencji był destabilizatorem bezpieczeństwa państwa niż stabilizatorem _ - powiedział szef MSW. Dodał, że rola koordynatora służb specjalnych każe mu podchodzić sceptycznie do pomysłu powołania takiej komisji.

_ W Polsce komisja śledcza rzadko dochodzi do fundamentalnych rozstrzygnięć, natomiast bardzo często jest elementem bardzo brutalnej bieżącej gry politycznej, której w tym wypadku obiektem szczególnym będą służby wojskowe _ - podkreślił Sienkiewicz. _ I to wobec wojny, która się toczy u polskich granic, fatalny moment na tego rodzaju działania; z urzędu niejako muszę być w tej sprawie sceptykiem _ - oświadczył.

Komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI weryfikacji ich kadr w latach 2006-2008 oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI, komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Posłowie mają głosować nad wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji TR. Jeśli wniosek PiS nie zostanie przyjęty - projekt TR trafi do prac w komisji. Oprócz TR i PO za powołaniem komisji śledczej opowiada się także SLD. Przeciwko, oprócz PiS, jest też klub SP. PSL zapowiada, że nie wprowadzi dyscypliny podczas głosowania.

Komisję śledczą Sejm powołuje bezwzględną większością głosów. W jej skład może wchodzić do 11 członków; powinien on odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca decyzja PO ws. komisji śledczej Przed wakacjami Sejm debatował nad wnioskiem Twojego Ruchu w sprawie powołania komisji śledczej.
Nowe nagranie polityków. Posłuchaj Ujawniono kolejne materiały, kompromitujące szefa prezesa NBP i szefa MSW.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)