Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
01.04.2013 10:17

Siedem ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego w Iraku

Do zamachu doszło niespełna trzy tygodnie przed wyborami regionalnymi, które odbędą się w 12 z 18 prowincji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Siedem osób, w tym kilku policjantów, zginęło w zamachu samobójczym z w Tikricie, 160 km na północ od Bagdadu. W ataku rannych zostało też 11 osób - poinformowała agencja AFP, powołując się na przedstawiciela policji oraz lekarza.

Około godz. 9 czasu lokalnego (ok. godz. 8 czasu polskiego) przed siedzibą policji w centrum Tikritu zamachowiec samobójca zdetonował ładunek ukryty w ciężarówce.

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku. Jednak AFP podkreśla, że irackie skrzydło Al-Kaidy często atakuje szyitów oraz siły bezpieczeństwa. Sunniccy rebelianci próbują w ten sposób zaostrzyć konflikt wyznaniowy w Iraku i zdestabilizować rząd premiera Nuriego al-Malikiego.

Do zamachu doszło niespełna trzy tygodnie przed wyborami regionalnymi, które odbędą się w 12 z 18 prowincji.

10 lat po inwazji na Irak kraj jest pogrążony w kryzysie politycznym. Od trzech miesięcy w regionach, gdzie sunnici stanowią większość mieszkańców, dochodzi do protestów tej społeczności, która uważa, że jest marginalizowana przez rząd. Sunnici, którzy dominują w całym świecie arabskim, zajmowali za rządów Saddama Husajna najwyższe stanowiska w aparacie rządowym, wojsku i służbach specjalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie wydzadzą na te wojny 6 bilionów dolarów Koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów.
Setka ofiar ataku na miejsce kultu Ekstremiści sunniccy w Iraku, powiązani z Al-Kaidą, nasilili w tym roku ataki, których celem często są obiekty szyickie.
Amerykanie przyznają. To był błąd Dokładnie dziesięć lat temu, 20 marca, Stany Zjednoczone rozpoczęły zbrojne działania przeciwko Irakowi. Wojna oficjalnie zakończyła się 31 grudnia 2011 roku.
Tagi: wojna w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz