Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokurator generalny
29.11.2012 20:03

Seremet się broni. Zarzuty wobec Gowina

- Brak decyzji w sprawie sprawozdania z działalności prokuratury miał wpływ na pracę prokuratury - uważa prokurator generalny Andrzej Seremet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Brak decyzji w sprawie sprawozdania z działalności prokuratury miał wpływ na pracę prokuratury - uważa prokurator generalny Andrzej Seremet. Za nietrafne Seremet uznał niektóre uwagi ministra sprawiedliwości do sprawozdania.

Premier Donald Tusk przyjął sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury za 2011 r. Kancelaria premiera podała w środę, że premier nie dopatrzył się przesłanek uzasadniających odrzucenie sprawozdania. Tusk liczy na poprawę funkcjonowania prokuratury.

_ - Nie mogę wymagać, aby ocena pracy prokuratury była wzorowa, bo nie ma takiej instytucji w naszym kraju, która zasługiwałaby na taką ocenę. Generalnie uważam, że jakość pracy prokuratury ulega poprawie _ - mówił dziennikarzom Seremet pytany w Sejmie o przyjęcie przez premiera sprawozdania z prac prokuratury w 2011 r.

_ - Dziś wiem doskonale, że sprawozdanie za 2012 r. będzie trzykrotnie obszerniejsze. Będzie to olbrzymiej wielkości dokument _ - powiedział prokurator generalny. Jak podkreślił, _ nie czuje żadnego nacisku politycznego ze strony rządu _, choć zarazem uznał, że _ długotrwały brak decyzji w sprawie sprawozdania miał wpływ na pracę prokuratury _. _ Dobrze, że sprawozdanie zostało przyjęte _ - powiedział Seremet.

Uwagi ministra sprawiedliwości do sprawozdania prokuratury Seremet uważa za nietrafne, np. - jak mówi - _ co do braku aktywności w dziedzinie racjonalizacji zatrudnienia _. _ - U nas każdy etat prokuratorski jest oglądany z każdej ze stron. Nietrafne było także wytknięcie prokuraturze braków w informatyzacji jeśli nie przewidziano na to środków _ - dodał Seremet.

W czwartek po południu PAP otrzymała z Prokuratury Generalnej obszerne opracowanie, będące odniesieniem do znanych już od pewnego czasu uwag ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

_ - Nie można zgodzić się z przedstawionym w stanowisku ministra sprawiedliwości zarzutem, że z winy prokuratora generalnego wydłużył się proces nominacji na funkcje w prokuraturach _ - podkreślił Seremet w opracowaniu. Jak wskazał, jedynie realizował w tej mierze obowiązujące przepisy, _ mając na uwadze konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania poszczególnych jednostek _. - _ W 2011 roku prokurator generalny uwzględnił wszystkie wnioski o powołanie do pełnienia wskazanych wyżej funkcji w prokuraturach apelacyjnych i okręgowych, podzielając stanowisko wnioskujących, co do predyspozycji i kompetencji przedstawionych kandydatów _ - napisał Seremet.

Według niego zarzucane mu przez MS zwiększenie obsady etatowej w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury jest wynikiem błędnego odczytania danych. _ - Pozostałe uwagi, w szczególności wskazujące na brak przedstawienia kierunku zamierzeń kierownictwa prokuratury w zakresie struktury organizacyjnej i polityki kadrowej w pionie wojskowych jednostek organizacyjnych należy uznać za bezprzedmiotowe w świetle projektowanych zmian do ustawy o prokuraturze przewidujących likwidację struktur prokuratur wojskowych i włączenie dotychczasowych prokuratorów wojskowych w struktury prokuratur powszechnych _ - podsumował prokurator generalny.

Zarazem Seremet zapowiedział, że prokuratura weźmie pod uwagę ministerialną sugestię dotyczącą szerszego i szczegółowszego zaprezentowania wydatków związanych z kosztami postępowań prokuratorskich i zakupami materiałów.

Uwagę resortu dotyczącą nieczytelnego podziału kompetencji do prowadzenia postępowań pomiędzy poszczególnymi szczeblami prokuratur Seremet uznał za _ kontrowersyjną _. _ - Z jednej bowiem strony, minister dostrzega potrzebę zaangażowania większej liczby prokuratorów z prokuratur okręgowych i apelacyjnych w prowadzenie śledztw, tak aby odciążyć prokuratury rejonowe, z drugiej jednak strony, mnoży przed prokuraturą kolejne zadania o charakterze nadzorczym, takie chociażby jak: badanie spraw długotrwałych i dodatkowe wzmożenie nad nimi nadzoru służbowego, badanie spraw zawieszonych, badanie spraw, w których skierowano subsydiarne akty oskarżenia, badanie spraw zwróconych przez sądy, a także prowadzenie różnych analiz. Te dwa postulaty ministra sprawiedliwości zawarte w ocenie sprawozdania są nie do pogodzenia _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet rozmawiał z Rosjanami o wraku Rosyjski wiceprokurator generalny zapewnił szefa polskiej prokuratury o przyśpieszeniu realizacji wniosku w sprawie przekazania próbekTu-154.
Seremet ma poważne wątpliwości Prokurator zaznaczył, że jego obawy co do tego zapisu podziela Rada Legislacyjna przy Radzie Ministrów.
Tagi: prokurator generalny, seremet, sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz