Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
06.06.2012 12:02

Seremet do wymiany? Premier ujawnił zamiary

Donald Tusk przyznał, że ma różne uwagi wobec Prokuratora Generalnego, ale... .

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie wszczynał procedury odwołania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Przyznał, że ma różne uwagi wobec prokuratora generalnego, ale nie są one na pewno dyskwalifikujące.

_ - Nie mam zastrzeżeń do prokuratora generalnego, które kazałyby mi organizować w parlamencie inicjatywę na rzecz jego odwołania _ - podkreślił Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

Premier powiedział, że minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uprzedzał go, że będzie sceptyczny i krytyczny wobec raportu, jaki co roku przedstawia prokurator generalny. Zaznaczył, że pytał ministra sprawiedliwości, czy jego ocena raportu ma jakikolwiek związek z oceną osobistą Seremeta, ale usłyszał zdecydowane zaprzeczenie.

Jak relacjonował premier, Gowin przekazał mu wręcz odwrotną informację - mianowicie, że słabości prokuratury wynikają w dużej mierze z tego, że prokurator generalny ma dziś zbyt mało władzy i niewystarczające możliwości dyscyplinowania prokuratorów.

_ Jeśli będziemy pracowali nad zmianami ustawy, to nie, żeby osłabić niezależność prokuratury wobec polityków, tylko, żeby wzmocnić władzę w prokuraturze tak, aby ktoś tą prokuraturą jednak zarządzał i to skutecznie, mogąc egzekwować pewne działania _ - zapewnił szef rządu.

Do premiera trafiła już opinia ministra sprawiedliwości dotycząca sprawozdania prokuratora generalnego z działalności prokuratury w zeszłym roku. W drugiej połowie maja Gowin mówił, że jego opinia będzie zawierała wiele krytycznych ocen prokuratury. _ Ale nie trzeba spodziewać się rekomendacji odwołania prokuratora generalnego _ - zastrzegał Gowin.

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, _ mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw _. W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji.

Dwa lata temu - 31 marca - weszła w życie zmiana zakładająca rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednocześnie zlikwidowana została Prokuratura Krajowa i powołano Prokuraturę Generalną. Przekazane sprawozdanie jest drugim złożonym szefowi rządu przez Seremeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Przerwał urlop i gasi pożar w prokuraturze Premier spotkał się z prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości. _ Kształt prokuratury wojskowej jest archaiczny, potrzebne są zmiany _ - powiedział.
Dlatego prokurator strzelił sobie w głowę? O politycznej nawalance, którą rozpętał płk Przybył - pisze Andrzej Zwoliński.
Gowin zapowiada ostrą krytykę prokuratury _ W przyszłym tygodniu gotowe powinno być moje stanowisko odnoszące się do sprawozdania prokuratora generalnego _ - powiedział minister.
Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz