Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Seremet chce odwołać Parulskiego. Jest wniosek

0
Podziel się:

Pojawiło się pierwsze nazwisko następcy szefa wojskowej prokuratury.

Seremet chce odwołać Parulskiego. Jest wniosek
(PAP/Radek Pietruszka)

Prokurator generalny Andrzej Seremet skierował do Ministerstwa Obrony Narodowej wniosek o powołanie nowego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Obecnie funkcję tę pełni generał Krzysztof Parulski. Zastąpić ma go płk Jerzy Artymiak, dotychczasowy zastępca.

Aktualizacja: 13.43

O wniosku poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. - _ Wniosek przesłany dziś prze prokuratora generalnego dotyczy powołania na stanowisko nowego naczelnego prokuratora wojskowego. Taki wniosek wpłynął i w najbliższych dniach będzie rozpatrzony w Ministerstwie Obrony Narodowej. To nie jest jednoznaczne z odwołaniem generała Parulskiego _ - oznajmił Sońta.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RZECZNIKA MON:

Źródło: IAR

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk pooinformował, że powodem wniosku jest _ publiczna i spektakularna krytyka przełożonego _.

_ - To sytuacja nie do zaakceptowania w kontekście zapewnienia sprawnego funkcjonowania hierarchicznej struktury, jaką jest prokuratura _ - powiedział rzecznik. Dodał, że nie należy w tym kontekście mówić o jakimkolwiek _ konflikcie personalnym _, lecz o _ niesubordynacji _. - _ To klasyczna sytuacja, w której podwładny publicznie krytykuje przełożonego _ - podkreślił, nie ujawniając kto - według Seremeta - miałby być następcą Parulskiego.

Andrzej Seremet poinformował o swojej decyzji także sejmową komisję sprawiedliwości. Przed wejście na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości Seremet powiedział dziennikarzom, że jest to płk Jerzy Artymiak, obecny zastępca NPW. Podkreślił, że płk Artymiak do NPW awansował wtedy, gdy ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym był Zbigniew Ćwiąkalski. Wcześniej był prokuratorem Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pytany o decyzję prezydenta w sprawie ewentualnej zmiany na kierowniczym stanowisku w NPW Seremet przyznał, że nie wie, czy Bronisław Komorowski uwzględni jego wniosek. - _ Podejmie decyzję, jaką uzna za stosowną _ - dodał Seremet.

Zgodnie z prawem naczelnego prokuratora wojskowego, który jest zastępcą prokuratora generalnego, powołuje i odwołuje prezydent. Wniosek w tej sprawie składa prokurator generalny w porozumieniu z szefem MON, ale opinia MON - nawet negatywna - nie jest wiążąca dla prezydenta. Z przepisów wynika, że kandydat musi być prokuratorem NPW. Spośród prawie 160 czynnych prokuratorów wojskowych prokuratorów NPW jest około 30.

Gen. Parulski nie zamierza wypowiadać się w tej sprawie - przekazał jego rzecznik płk Zbigniew Rzepa. - _ Aktualne pozostaje jego oświadczenie z 12 stycznia i wypowiedzi z konferencji prasowej z 9 stycznia _ - powiedział.

Kwestie związane z ewentualnym odwołaniem Parulskiego pojawiły się po ubiegłotygodniowych wydarzeniach, gdy prokurator wojskowy z Poznania płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej. W trakcie tej konferencji Przybył zapewniał, że nie złamał prawa, nadzorując postępowanie w sprawie przecieków ze śledztwa smoleńskiego. Protestował też przeciw planom likwidacji prokuratury wojskowej.

Z szefami prokuratur rozmawiał już prezydent. Andrzej Seremet spotkał się także z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. 12 stycznia Parulski wydał oświadczenie w którym napisał, że po ostatnich wydarzeniach w Poznaniu wykreowano sztuczny konflikt między nim a Seremetem. Prawo przewiduje, że do zmiany na stanowisku szefa NPW, której dokonuje prezydent, wymagany jest wniosek prokuratora generalnego, złożony w porozumieniu z szefem MON.

Czytaj więcej o sytuacji w prokuraturze
On może odwołać Parulskiego. Dziś decyzja Prokurator poinformuje jaką decyzje podjął w sprawie dalszej współpracy z szefem Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztofem Parulskim.
Seremet w MON. Jest w trudnej sytuacji Rozpoczęło się spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z ministrem obrony narodowej.
Macierewicz: Parulski zaniedbał Smoleńsk Antoni Macierewicz zapowiedział, że jego zespół złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gen. Krzysztofa Parulskiego.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)