Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ipn
04.02.2011 11:27

Seremet chce odwołać jednego z szefów IPN

Według nieoficjalnych informacji prokurator generalny źle ocenia pracę kierującego pionem śledczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prokurator generalny Andrzej Seremet chce odwołania szefa pionu śledczego IPN Dariusza Gabrela, który jest jednym z zastępców prokuratora generalnego. Wniosek od grudnia leży u prezydenta Bronisława Komorowskiego - podał rzecznik Seremeta.

- _ Do czasu rozpoznania wniosku przez prezydenta wstrzymujemy się od podawania motywów wniosku _ - powiedział prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik Seremeta.

Zgodnie z prawem, szefa pionu śledczego odwołuje i powołuje prezydent RP na wniosek prokuratora generalnego, działającego w porozumieniu z prezesem IPN. - _ Jest takie porozumienie _ - zapewnił Martyniuk. Od śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej p.o. prezesem jest jego zastępca Franciszek Gryciuk.

Według nieoficjalnych informacji RMF FM, Seremet ocenia, że Gabrel źle kieruje pionem śledczym IPN. Ma chodzić o wszczynanie kolejnych kontrowersyjnych dochodzeń, które kosztują olbrzymie pieniądze, a efektów jak na razie nie ma, np. śledztwa w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego i jego ekshumację. Zdaniem RMF FM, kontrowersje budzi też badanie domniemanego zaangażowania służb PRL w zamach na Jana Pawła II w 1981 r.

41-letni Gabrel został szefem pionu śledczego IPN w lutym 2007 r., z powołania premiera Jarosława Kaczyńskiego w miejsce odwołanego w październiku 2006 r. prof. Witolda Kuleszy. Gabrel w 1992 r. ukończył wydział prawa kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Potem odbył aplikację prokuratorską, pracował w Prokuraturze Rejonowej w Sokółce. W latach 1998-2000 był dyrektorem w MSWiA. Od 2002 r. - prokurator w warszawskim oddziale IPN. Prowadził tam m.in. śledztwa w sprawie uwięzienia w latach 50. prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wydarzeń radomskich 1976 r. W listopadzie 2006 r. został oddelegowany do centrali pionu śledczego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuraturom;zabraknie;50;mln;zl;sledztwa;zagrozone,146,0,713618.html) Prokuraturom zabraknie 50 mln zł. Śledztwa zagrożone? O brakach w budżecie mówi Andrzej Seremet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wraca;sprawa;ekstradycji;mazura,63,0,764735.html) Wraca sprawa ekstradycji Mazura Minister Kwiatkowski będzie otym rozmawiał z prokuratorem generalnym USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/seremet;pisze;do;rosjan;w;sprawie;katastrofy,133,0,736389.html) Seremet pisze do Rosjan w sprawie katastrofy Prokurator Generalny broni unieważnionych zeznań kontrolerów ze Smoleńska.
Tagi: ipn, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz