Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Przyjęli ustawę o banku centralnym

0
Podziel się:

W myśl znowelizowanej ustawy parlament będzie dysponował uprawnieniami kontrolnymi w stosunku do zarządu banku.

Serbia: Przyjęli ustawę o banku centralnym
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)

Parlament Serbii przyjął kontrowersyjną nowelizację ustawy o banku centralnym, krytykowaną zarówno przez UE, jak i Międzynarodowy Funduszu Walutowy, które twierdzą, że godzi ona w niezależność instytucji - poinformowała w nocy BBC.

Na zdj. prezydent Serbii Tomislav Nikolić

W czwartek w proteście przeciwko projektowi zmian podał się do dymisji prezes Narodowego Banku Serbii (NBS) Dejan Szoszkić.

W myśl znowelizowanej ustawy parlament będzie dysponował uprawnieniami kontrolnymi w stosunku do zarządu banku. Z kolei rządowi będzie przysługiwało prawo mianowania najważniejszych dyrektorów NBS.

Według Unii Europejskiej zmiany stanowią krok wstecz na drodze Serbii do członkostwa w UE.

MFW ostrzegał, że znowelizowana ustawa oznaczać będzie _ poważne osłabienie _ autonomii banku. Serbia stara się o pożyczkę z MFW wysokości 1,3 mld dolarów.

W liście opublikowanym po dymisji Szoszkicia Fundusz oceniał, że nowelizacja, umożliwiająca NBS skupowanie na rynku wtórnym papierów wartościowych emitowanych przez rząd lub inny podmiot publiczny, _ de facto pozwala na pośrednie finansowanie sektora publicznego, co stanowiłoby poważne ryzyko dla rezerw walutowych NBS i kursu wymiany _.

Oczekuje się, że nowym prezesem banku centralnego zostanie Jorgovanka Tabaković, wiceprzewodnicząca nacjonalistycznej Serbskiej Partii Postępowej (SNS).

W skład nowego rządu Serbii wyłonionego po wyborach z maja weszły trzy ugrupowania: Serbska Partia Socjalistyczna (SPS) premiera Ivicy Daczicia, SNS, którą do niedawna kierował nowy prezydent Serbii Tomislav Nikolić, oraz liberalne ugrupowanie Zjednoczone Regiony Serbii (URS). Łącznie dysponują one 131 mandatami w 250-osobowym parlamencie.

Serbia otrzymała w marcu status oficjalnego kandydata do UE, jednak warunkiem rozpoczęcia negocjacji jest poprawa relacji z dawną prowincją, Kosowem.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef banku centralnego odszedł. Jest list MFW Międzynarodowy Fundusz Walutowy skrytykował projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Serbii .
Wszystkie opcje polityczne tego kraju za Unią W Serbii zakończyły się wybory prezydenckie i parlamentarne.
Debatują, a zaprzysiężenie rządu czeka Desygnowany na ministra gospodarki i finansów Mladjan Dinkić poinformował nad ranem na Twitterze, że do głosowania dojdzie dopiero w południe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)