Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senatorowie zajmą się sześciolatkami w szkołach

0
Podziel się:

Senatorowie zdecydują też w sprawie powołania Magdaleny Gaj na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Senatorowie zajmą się sześciolatkami w szkołach
(Reporter Poland)

Senat rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie, na którym zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Wydłuża ona o dwa lata okres, w którym o rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej przez dziecko 6-letnie będą decydować rodzice.

Zaplanowany porządek obrad został uzupełniony o debatę nad ustawą o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.

Senatorowie zajmą się m.in. ustawą zgodnie z którą obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich zostanie wprowadzony od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. Dzieci urodzone w 2008 roku będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej w wieku sześciu lat.

Ponadto według ustawy, w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Do tej pory dyrektor mógł odmówić przyjęcia dziecka.

Senatorowie zdecydują też w sprawie wyrażenia zgody na powołanie wiceminister administracji i cyfryzacji Magdaleny Gaj na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którą w piątek na to stanowisko powołał Sejm. Wysłuchają też informacji prokuratora generalnego dotyczącej sytuacji w polskiej prokuraturze.

Senatorowie zapoznają się ponadto - podczas łącznej debaty - z Pakietem Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2014-2020, a także programem prac Komisji Europejskiej na rok 2012.

Senat będzie też debatować nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - _ Obejmujący dziś już ponad 350 uniwersytetów i ponad 100 tysięcy członków ruch społeczny jest prawdziwym fenomenem na skalę europejską, nie mającym sobie równego pod względem bogactwa działalności i inicjatyw _ - napisano w projekcie.

W porządku posiedzenia Senatu jest także debata nad ustawą o ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Korei.

Czytaj więcej o reformie edukacji w Money.pl
Przedłużanie dzieciństwa? Pawlak jest za Wicepremier uważa, że rodzice powinni mieć wybór, czy wysyłać sześciolatków do szkoły.
Nie wiedzą co z 6-latkami i tracą pieniądze Nadal nie wiadomo, czy sześciolatki obowiązkowo trafią do szkół w 2012 roku. Dlatego gminy odkładają decyzję w sprawie skorzystania z rządowej pomocy na doposażenie placówek - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Co z sześciolatkami? Kaczyński namawia.... Prezes PiS przedstawił propozycje dla minister edukacji Katarzyny Hall. Dotyka setek tysięcy dzieci.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)