Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyjeżdża do Polski

0
Podziel się:

Rozmowa z Komorowskim ma dotyczyć postanowień wrześniowego szczytu NATO w Newport.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyjeżdża do Polski
(PAP/EPA)

Stoltenberg ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a także odwiedzić bazę lotniczą w Łasku, gdzie stacjonują lotnicy z państw NATO.

Stoltenberg przylatuje do Polski w niedzielę, następnego dnia sekretarza generalnego ma przyjąć prezydent Bronisław Komorowski. W planie sekretarza jest też wizyta w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łodzkie) i spotkanie z lotnikami z Polski, Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO, w tym z załogą samolotu systemu rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

Jak powiedział szef BBN Stanisław Koziej, rozmowa z prezydentem ma dotyczyć postanowień wrześniowego szczytu NATO w Newport. Chodzi o działania na rzecz: wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu przez ciągłą obecność wojsk przybywających na ćwiczenia do krajów brzegowych NATO; wzmocnienia organizacji i sposobu działania sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy; utrzymywania i rozbudowy infrastruktury pozwalającej na przyjęcie sojuszniczej pomocy - składów sprzętu i amunicji; odwrócenia tendencji do redukcji wydatków obronnych.

Przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan) to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę oraz na zagrożenia związane z niestabilną sytuacją w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym postępy Państwa Islamskiego. Przywódcy państw Sojuszu ustalili też, że kraje, które wydają na obronność mniej niż zalecane w NATO 2 proc. PKB, będą zwiększać wydatki obronne, aby osiągnąć ten pułap w ciągu dekady.

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena.

O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu. Już jako desygnowany na sekretarza generalnego NATO Stoltenberg odwiedził Polskę. W czerwcu spotkali się z nim prezydent Komorowski i premier Donald Tusk. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu na Ukrainie i jego znaczenia dla krajów położonych na wschodnich obrzeżach NATO, a także przyszłości Sojuszu. Polska była pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadził konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO ma nowego przywódcę. Powód? Rosja Czy teraz Sojusz zdecyduje się na wzmocnienie sił wojskowych na wschodnich flankach?
Nowy szef NATO chwali Polskę. Przeczytaj za co Jak podkreślił Polska, która dołączyła do Sojuszu 15 lat temu, objęła przywódczą rolę w organizacji.
Kwaśniewski: NATO wzięło się w garść Prezydent uważa, że wezwanie Johna Kerry'ego do udziału Polski w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu była niejako w zamian za zaangażowanie Sojuszu na Wschodzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)